Musajlima – prorok i jego dziedzictwo
Musajlima, właściwie Maslamah ibn Habib, był jednym z proroków współczesnych Mahometowi. Jego imię jest zdrobnieniem od Maslamah, a Mahomet często używał go z zamiarem ośmieszenia Musajlimy, nazywając go również „Kłamcą” (arab. الكذّاب – al-Kadhdhaab). Istnieją przesłanki sugerujące, że Musajlima mógł rozpocząć swoją działalność prorocką przed Mahometem.
Musajlima zginął w 634 roku w bitwie pod Jamamą, pokonany przez wojska kalifa Abu Bakra pod dowództwem Chalida ibn Walida.
Twórczość Musajlimy
Niektórzy islamscy autorzy przytaczają wypowiedzi Musajlimy, aby ukazać jego nieudolność w wysławianiu się. Jego teksty często parodiowały Koran lub odnosiły się do jego interpretacji. Oto kilka przykładów:
- Słoń. Co to jest słoń? A któż wam powie cóż to jest słoń? Ma klejący się ogon i długą trąbę. Oto jedna jeszcze drobnostka pośród stworzeń Pana.
- O góralki, o góralki! Jesteście tylko uszami i klatką piersiową, a cała reszta tylko grzebie i kopie.
Ibn Ishak w swoim dziele „Sirat ar-Rasul” przytacza również inne przykłady, w tym znane wersety zwane „Surą Musajlimy” lub „Ają Musajlimy”. Na przykład:
- Allah jest łaskawy dla ciężarnej niewiasty. On wydobył z niej żywą istotę, poruszającą się. Z jej wnętrza.
Choć niektóre z jego wypowiedzi były krytykowane, niektórzy badacze zauważają, że Musajlima miał pewien kunszt w swoich tekstach, co może sugerować, że nie był całkowicie nieudolny, jak twierdzą niektórzy.