Murzynno
Murzynno to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie inowrocławskim, w gminie Gniewkowo. Historia miejscowości sięga czasów starostwa niegrodowego. Przez wieki była częścią różnych jednostek administracyjnych, w tym Księstwa Poznańskiego oraz województw pomorskiego i bydgoskiego.
Historia i rozwój
W 2011 roku wieś liczyła 217 mieszkańców. Dawna fosa, obecnie część parku wiejskiego, świadczy o historycznym znaczeniu Murzynna, które zyskało na znaczeniu po wyparciu Krzyżaków. W XIX wieku wieś była dobrze rozwinięta, z dwiema szkołami, urzędami pocztowym i stanu cywilnego oraz utwardzonymi drogami.
Kościół i parafia
Murzynno jest siedzibą parafii katolickiej pod wezwaniem Św. Mateusza Ewangelisty, która istnieje od XVI wieku. Pierwszy kościół był drewniany i spłonął przed 1577 rokiem. Obecny murowany kościół, zbudowany w 1935 roku, łączy style barokowo-klasycystyczne. Wnętrze świątyni zdobią zabytkowe płaskorzeźby i krzyż barokowy.
Zamek w Murzynnie
W miejscowości znajdował się zamek krzyżacki z przełomu XIII/XIV wieku, zniszczony po odzyskaniu wsi przez Polskę. Do dziś można zobaczyć pozostałości nasypów i fos, a także fragmenty dawnego parku krajobrazowego.
Osoby związane z Murzynnem
- Edmund Boniewicz (1919-2006) – pallotyn, spowiednik kardynała Wyszyńskiego.
- Kazimierz Grus (1885-1955) – rysownik i ilustrator książek.
- Wincenty Sobociński (1894-1959) – podpułkownik Wojska Polskiego.
Linki zewnętrzne
Więcej informacji można znaleźć na stronie Historia wsi i parafii.