Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Multi Document Interface

Wprowadzenie do MDI

MDI (Multi Document Interface) to sposób prezentacji okienek w graficznym interfejsie użytkownika, gdzie okna podrzędne są wyświetlane wewnątrz jednego okna nadrzędnego. Przeciwieństwem MDI jest SDI (Single Document Interface), w którym każde okno jest prezentowane osobno. MDI jest często używane w oprogramowaniu do pracy z dokumentami.

Reklama

Przykłady zastosowania MDI

Przykładami aplikacji wykorzystujących MDI są:

  • OpenOffice.org
  • Microsoft Word
  • WordPerfect
  • Przeglądarka internetowa Opera

Zalety i wady MDI

Oba podejścia – MDI i SDI – mają swoje zalety i wady. Użytkownicy i programiści mają różne preferencje dotyczące interfejsu. W przypadku Microsoft Office interfejs był wielokrotnie zmieniany między MDI a SDI.

Reklama

Problemy z MDI

Wadą MDI jest często brak informacji o otwartych oknach podrzędnych. Aby sprawdzić, które okna są otwarte, użytkownik musi skorzystać z menu „Okno”, jeśli ta opcja jest dostępna. Alternatywnie, tytuły okien podrzędnych mogą być wyświetlane na pasku tytułowym okna głównego. Innym rozwiązaniem są karty, które umożliwiają wyświetlanie otwartych dokumentów w interfejsie TDI (Tabbed Document Interface).

Funkcjonalność MDI

W MDI wszystkie otwarte dokumenty są dostępne w jednym oknie głównym, co pozwala na równoczesną edycję jednego dokumentu oraz przeglądanie innych. MDI wymaga jednak większej ilości pamięci i szybszego procesora w porównaniu do programów SDI.

Zastosowanie MDI w różnych dziedzinach

MDI nie ogranicza się tylko do pracy z dokumentami tekstowymi. Programy tego typu są również używane w edycji grafiki, dźwięku, wideo oraz innych mediów. Narzędzia do tworzenia graficznych interfejsów użytkownika, takie jak pakiet Swing, oferują wsparcie dla MDI, umożliwiając projektowanie aplikacji z użyciem klas takich jak javax.swing.JDesktopPane i javax.swing.JInternalFrame.

Reklama
Reklama