Dzisiaj jest 26 marca 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Muchobór Wielki

Chcę dodać własny artykuł

Muchobór Wielki

Muchobór Wielki (niem. Groß Mochbern, 1937-1945 Lohbrück) to osiedle w zachodniej części Wrocławia, które od 1 stycznia 1951 roku znajduje się w granicach administracyjnych miasta. Historia osiedla sięga średniowiecza, kiedy to w 1250 roku wieś została wspomniana w dokumencie papieskim jako Muchobor.

Historia

W 1315 roku po raz pierwszy użyto nazwy „Muchobór Wielki”, co wskazuje na wydzielenie z tej miejscowości Muchoboru Małego. Wieś była niegdyś częścią biskupstwa wrocławskiego, które utraciło ją w 1810 roku. W XIX wieku Muchobór zamieszkiwał także ludność polska, a obok niemieckiej, używana była polska nazwa osady.

W osadzie znajdowały się także kamienne krzyże, które według legend miały upamiętniać różne wydarzenia, w tym spotkanie trzech władców oraz lokalną epidemię. Historia krzyży jest niejasna, a ich pochodzenie nie zostało udokumentowane.

Osada zyskała połączenie kolejowe w 1843 roku, a w 1845 roku odnotowano 445 mieszkańców. W Muchoborze istniały szkoły, komora celna oraz różne zakłady, takie jak browar, gorzelnia i cegielnia.

Osiedle

Muchobór Wielki jest niewielkim, ale dynamicznie rozwijającym się osiedlem. Znajduje się tu kościół pw. św. Michała Archanioła, datowany na XV-XVI wiek. W 1973 roku powstały szklarnie Państwowego Gospodarstwa Ogrodniczego.

Komunikacja

Osiedle jest dobrze skomunikowane z Wrocławiem. Można tu dojechać autobusami linii:

  • 107 (Pracze Odrzańskie – Krzyki)
  • 119 (Sołtysowice – Racławicka)
  • 122 (Dworzec Autobusowy – Muchobór Wielki Roślinna)
  • 132 (Kromera – Oporów)
  • 319 (Kamieńskiego pętla – Klecina stacja)
  • 152 (Tarczyński Arena – Blacharska)
  • Nocny 241 (Wrocław Nowy Dwór P+R – Osiedle Sobieskiego)

Na terenie osiedla znajduje się również stacja kolejowa Wrocław Zachodni, zapewniająca bezpośredni dojazd do Wrocławia Głównego.

Kultura

W Muchoborze Wielkim przy ul. Samborskiej mieści się nowa siedziba Wrocławskiego Klubu Formaty.

Linki zewnętrzne