Mosze Szaret – Życiorys i Kariera
Mosze Szaret (właśc. Mosze Szertok) urodził się 15 października 1894 roku w Chersoniu, w Imperium Rosyjskim. W 1906 roku wyemigrował z rodziną do Palestyny, gdzie jego rodzina przyczyniła się do założenia Tel Awiwu. W Stambule podjął studia prawnicze, a podczas I wojny światowej służył w armii tureckiej jako tłumacz.
W 1920 roku dołączył do socjalistycznej partii Achdut ha-Awoda, która później przekształciła się w Mapai. Po ukończeniu studiów ekonomicznych w Londynie w 1924 roku, został redaktorem naczelnym gazety „Dawar”. W 1931 roku zaangażował się w politykę, wstępując do Agencji Żydowskiej. W czasie II wojny światowej wspierał tworzenie Brygady Żydowskiej.
Po powstaniu niepodległego Izraela w 1948 roku, Szaret został ministrem spraw zagranicznych, gdzie działał na rzecz wzmocnienia wizerunku Izraela na świecie oraz przystąpienia kraju do ONZ. W 1952 roku prowadził negocjacje z Niemcami, które zakończyły się umową o reparacjach. W grudniu 1953 roku został wyznaczony na wicepremiera, a 26 stycznia 1954 roku objął urząd premiera, który sprawował do 3 listopada 1955 roku.
Jako premier, kontynuował politykę wspierania imigracji oraz integracji nowych obywateli w Izraelu. Po zakończeniu kadencji, aktywnie uczestniczył w międzynarodowym życiu politycznym, przewodnicząc Bet Berl College oraz kierując domem wydawniczym Am Owed. W 1960 roku został przewodniczącym Światowej Organizacji Żydowskiej i Agencji Żydowskiej.
Szaret zasiadał w Knesecie od jego pierwszej kadencji aż do śmierci 7 lipca 1965 roku.
Podsumowanie
- Urodziny: 15 października 1894, Chersoń, Imperium Rosyjskie
- Premier Izraela: 1954-1955
- Minister spraw zagranicznych: po 1948 roku
- Partia: Mapai
- Śmierć: 7 lipca 1965
Znaczenie
Mosze Szaret odegrał kluczową rolę w kształtowaniu polityki izraelskiej i budowaniu wizerunku kraju na arenie międzynarodowej. Jego działania przyczyniły się do umocnienia pozycji Izraela oraz integracji nowych imigrantów.