Dzisiaj jest 27 kwietnia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Morzyca (powiat stargardzki)

Chcę dodać własny artykuł

Morzyca

Morzyca, znana również pod nazwą tymczasową Słowiański Kwiatków, to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Dolice. Miejscowość znajduje się 4,5 km na północny zachód od Dolic i 15 km na południowy wschód od Stargardu. W latach 1975–1998 Morzyca była częścią województwa szczecińskiego. We wsi jest przystanek kolejowy.

Historia

Od XIV wieku Morzyca była własnością rodu Wedlów krępcewskich. W XVII wieku przeszła w ręce Papsteinów z Dankowa, a przed II wojną światową należała do Kurta Braune. W 1850 roku Emil Kühn zakupił dobra ziemskie, w tym dwór zbudowany w 1587 roku, który niestety nie przetrwał do dziś. Na terenie wsi znajduje się cenny starodrzew, w tym rzadkie okazy dębu szypułkowego oraz platanu klonolistnego.

W czasie II wojny światowej most na Małej Inie został wzmocniony, aby umożliwić przejazd czołgom i ciężkim pojazdom pancernym, co było istotne dla przeprowadzenia operacji Sonnenwende.

Zabytki

  • Kościół filialny pw. św. Josemarii Escrivy
  • Baszta cylindryczna „Stary Piotr”: pozostałość fortyfikacji zamku rodziny Wedlów z XVI/XVII wieku, pełniła funkcję obronną oraz magazynu.
  • Fragment kamiennego muru ogrodzeniowego: z ceglanym, łukowym zwieńczeniem, prowadzący do parku.
  • Park: z licznym starodrzewem oraz gatunkami egzotycznymi.

Kościół w Morzycy

W 1997 roku, dzięki staraniom proboszcza ks. Czesława Kółko, rozpoczęto odbudowę zniszczonego kościoła z 1606 roku. Projekt odbudowy wykonał architekt Maciej Płotkowiak. Poświęcenie kościoła, będącego pierwszym na świecie miejscem kultu bł. Josemarii Escrivy, odbyło się 19 czerwca 1999 roku z udziałem Arcybiskupa Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego ks. Zygmunta Kamińskiego. Co roku 26 czerwca organizowana jest msza święta w rocznicę śmierci Świętego.

Linki zewnętrzne