Morze Żółte
Morze Żółte (Hwanghae) jest akwenem w Azji, będącym częścią Oceanu Spokojnego. Znajduje się między Koreą a wybrzeżem Chin, na północ od Morza Wschodniochińskiego i na zachód od Morza Japońskiego. Do jego ważnych zatok należą: Pohaj, Liaotuńska, Zachodniokoreańska oraz Laizhou. Nazwa morza wywodzi się od żółtej barwy wody, która pochodzi z rzeki Huang He (Żółtej Rzeki). Morze to ma istotne znaczenie dla żeglugi oraz rybołówstwa dla okolicznej ludności.
W 2019 roku rezerwaty ptaków wędrownych wzdłuż wybrzeża Morza Żółtego i zatoki Pohaj zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Geografia
Powierzchnia Morza Żółtego wynosi około 417 tys. km². Granice akwenu według Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej są następujące:
- Od Wyspy Czedżu do południowego wybrzeża Korei Południowej – granica z Morzem Japońskim.
- Od ujścia rzeki Jangcy do Wyspy Czedżu – granica z Morzem Wschodniochińskim.
Do kluczowych wysp należą: Ganghwa, Paengnyŏng oraz Yŏnpyŏng.
Klimat i hydrologia
Temperatura powietrza w rejonie Morza Żółtego waha się między 10 °C a 28 °C. W zimie temperatura wody w północnej części wynosi około 0 °C, a w południowej 6–8 °C. Latem temperatura wody osiąga wartości 22–28 °C.
Średnie opady na tym obszarze wynoszą około 1000 mm latem i 500 mm zimą. Zasolenie wody wynosi średnio 32 promile, przy czym w północnej części oscyluje wokół 30 promili, a w południowej 33–34 promili. W pobliżu ujść rzek zasolenie spada do 26 promili.
Przypisy
Morze Żółte, znane również jako Hwanghae, odgrywa znaczącą rolę w ekosystemie i gospodarce regionu.