Dzisiaj jest 20 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Morze terytorialne

Morze Terytorialne

Morze terytorialne (ang. territorial sea) to pas wód przybrzeżnych, który należy do państwa nadbrzeżnego. Na tym obszarze obowiązuje prawodawstwo danego kraju oraz jego władza, z wyjątkiem regulacji dotyczących prawa nieszkodliwego przepływu.

Charakterystyka

Morze terytorialne ma status terytorium lądowego państwa, z wyjątkiem zasad dotyczących przepływu statków. Szerokość tego pasa nie może przekraczać 12 mil morskich, zgodnie z art. 3 konwencji o prawie morza. W obrębie morza terytorialnego wszystkie statki, w tym handlowe, rybackie i wojskowe, mają prawo do nieszkodliwego przepływu bez konieczności uzyskania zezwolenia.

Obecnie około 95% państw nadbrzeżnych stosuje zasadę 12-milowego morza terytorialnego. W Polsce i krajach nadbałtyckich również obowiązuje ta zasada. Długość granicy polskiego morza terytorialnego wynosi 440 km, w tym 22,4 km z Niemcami, 395 km z morzem pełnym i 22,3 km z Federacją Rosyjską.

Wody terytorialne RP obejmują:

  • Powierzchnię morskich wód wewnętrznych – 2005 km²
  • Morze terytorialne – 8682 km²

Strefa Przyległa i Wyłączna Strefa Ekonomiczna

Na zewnątrz morza terytorialnego znajduje się strefa przyległa, a za nią rozciąga się wyłączna strefa ekonomiczna. Ta ostatnia to obszar, na którym państwo nadbrzeżne ma wyłączne prawo do eksploatacji zasobów oraz prowadzenia badań naukowych. Inne państwa korzystają z wolności morza pełnego, w tym żeglugi i układania infrastruktury.

Morze Terytorialne RP

Morze terytorialne Rzeczypospolitej Polskiej to obszar wód morskich o szerokości 12 mil morskich, liczonych od linii podstawowej. Granice morza terytorialnego oraz redy portów morskich w Świnoujściu i Szczecinie zostały określone w odpowiednich rozporządzeniach Rady Ministrów.

Morze terytorialne stanowi integralną część terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.