Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Morze Amundsena

Chcę dodać własny artykuł

Morze Amundsena

Morze Amundsena (ang. Amundsen Sea) to przybrzeżne morze szelfowe, które stanowi część Oceanu Południowego. Znajduje się u wybrzeży Ziemi Marii Byrd w Antarktydzie Zachodniej, pomiędzy Cape Dart na Wyspie Siple’a a Cape Flying Fish na Wyspie Thurstona.

Nazwa

Morze zostało nazwane w 1929 roku przez norweską ekspedycję kierowaną przez kapitana Nilsa Larsena na cześć Roalda Amundsena, zdobywcy bieguna południowego. Amundsen zbliżył się do tych wód podczas Belgijskiej Wyprawy Antarktycznej w marcu 1899 roku.

Geografia

Morze Amundsena ma powierzchnię około 98 tys. km², średnią głębokość 286 m oraz maksymalną 585 m. Graniczy od zachodu z Morzem Rossa, a od wschodu z Morzem Bellingshausena. Na jego dnie znajdują się góry wulkaniczne.

Wody powierzchniowe mają temperaturę od +0,2°C do –1,8°C oraz zasolenie 32–34‰. Na głębokości 200 m temperatura wynosi +2°C, a zasolenie to 35‰. Akwen przez cały rok pokryty jest lodem morskim, a na 1/3 linii brzegowej znajdują się bariery lodowców szelfowych, w tym Lodowiec Szelfowy Getza.

Morze Amundsena posiada dwie zatoki wolne od lodu: Russell Bay oraz Pine Island Bay, z których ostatnia jest zasilana przez lodowce Pine Island Glacier i Thwaites Glacier. Te lodowce są kluczowe dla stabilności lądolodu Antarktydy Zachodniej, a ich dezintegracja mogłaby podnieść poziom mórz na świecie o 1–2 m.

W jego wodach żyją różne gatunki morskie, w tym foki (krabojady, foczki, kotiki nowozelandzkie) oraz ptaki, takie jak fulmary południowe czy rybitwy antarktyczne. Obszar morza jest również miejscem występowania fitoplanktonu i innych organizmów morskich.

Historia

Morze Amundsena zostało po raz pierwszy zbadane przez Jamesa Cooka, który dotarł tam na statku „Resolution” w latach 1773-1774. Dalsze badania przeprowadzono w ramach ekspedycji amerykańskich, niemieckich, norweskich i brytyjskich, a granice morza zostały ustalone na podstawie danych z lat 1939-1947.

Uwagi

Morze Amundsena jest istotnym obszarem badawczym ze względu na zmiany klimatyczne i ich wpływ na lądolód oraz poziom mórz.

Przypisy

Brak przypisów.

Bibliografia

Brak bibliografii.