Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Monastyr Rylski

Monastyr Rylski

Monastyr Rylski, znany również jako Rilski manastir, to bułgarski klasztor położony w kotlinie gór Riła, około 120 km na południe od Sofii. Stanowi on ważny symbol bułgarskiego oporu przeciwko tureckiemu panowaniu oraz odrodzenia narodowego w XVIII i XIX wieku.

Reklama

Klasztor został założony w XIV wieku na miejscu pustelni Iwana z Riły, która istniała od X wieku. Jego współczesna architektura pochodzi z XIX wieku, kiedy to przy wsparciu bułgarskiego społeczeństwa oraz zgody władz tureckich, wybudowano rozległy kompleks klasztorny, zharmonizowany z naturalnym otoczeniem. Mury monastyru, o grubości 2 m i wysokości 24 m, nadają mu wygląd warownej twierdzy, otaczając budynki o łącznej kubaturze 32 000 m³.

Wnętrze monastyru zbudowane jest w stylu bułgarskiego odrodzenia. Wewnętrzny dziedziniec otaczają trzykondygnacyjne budynki z malowanymi na czarno i biało łukami oraz drewnianymi krużgankami, które mieszczą cele mnichów.

Reklama

Architektura i sztuka

Główna cerkiew, poświęcona Świętej Bogurodzicy, to trójnawowa bazylika z kopułą na skrzyżowaniu naw. Ozdobą świątyni są freski oraz imponujący ikonostas. W kompleksie monastyru znajduje się również słynna baszta Chrelina.

W otoczeniu klasztoru znajdują się inne cerkwie i kaplice, w których można podziwiać freski z XV do XVII wieku.

Ochrona i dziedzictwo

W 1983 roku monastyr Rylski został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co podkreśla jego znaczenie kulturowe i historyczne.

Reklama
  • Typ: Kulturalny
  • Kryterium: VI
  • Region: Europa i Ameryka Północna
  • Data wpisu: 1983
Reklama