Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Moksza (hinduizm)

Moksza w Hinduizmie

Moksza (dewanagari मोक्ष) to pojęcie w hinduizmie, jodze i dźinizmie, oznaczające ostateczne wyzwolenie z cyklu samsary, czyli reinkarnacji. Jest to stan jedności z Bogiem, osiągany poprzez całkowite zerwanie z identyfikacją z ego. Moksza jest uznawana za religijny cel, który można zrealizować na różne sposoby, w tym przez medytację oraz bhakti, czyli całkowite oddanie się Bogu. To odpowiednik oświecenia w buddyzmie.

Reklama

Etymologia

Terminy związane z moksza wywodzą się z sanskrytu, gdzie najczęściej tłumaczone jest jako „wyzwolenie”. Paramahansa Pradźnanananda wskazuje na pochodzenie od słów moha (iluzja) i ksza (eliminacja), co razem można interpretować jako „eliminacja złudzeń”. W filozofii hinduistycznej moksza oznacza wyzwolenie od iluzji (maja) związanej z identyfikacją umysłu z myślami oraz zmysłowymi percepcjami, które ograniczają doświadczenie prawdziwej natury – czystej świadomości.

Zaniechanie wyzwolenia

W Bhagawatapurana, w odpowiedzi Narajany na pytanie Durwasy Muniego, podkreśla się, że czystym bhaktom nie zależy na pięciu rodzajach wyzwolenia, takich jak:

Reklama
  • stanie się jednym z Bogiem
  • osiągnięcie rezydencji na Boskiej planecie
  • posiadanie Boskich bogactw
  • uzyskanie cech cielesnych podobnych do Boga
  • osiągnięcie osobistego towarzystwa Boga

Podsumowanie

Moksza jest kluczowym pojęciem w hinduizmie, odnoszącym się do duchowego wyzwolenia i jedności z Bogiem. Osiągana jest poprzez różnorodne praktyki duchowe i jest zrozumiana jako eliminacja iluzji oraz identyfikacji z ego.

Reklama
Reklama