Mokry Dwór
Mokry Dwór (niem. Nassenhuben) to wieś położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Pruszcz Gdański. Miejscowość znajduje się na Żuławach Gdańskich, przy drodze wojewódzkiej nr 226. W przeszłości była to wieś szlachecka, a w latach 1945–1998 należała do województwa gdańskiego. W Mokrym Dworze znajduje się klub sportowy GTS Mokry Dwór.
Skansen i Rekonstrukcje
W 2013 roku otwarto skansen maszyn rolniczych, który zbudowano bez użycia gwoździ. Znajduje się tam miniatura XIX-wiecznej stodoły oraz liczne eksponaty, takie jak:
- snopowiązałka Mc Cormick z 1903 roku,
- pierwszy ciągnik „Ursus” z lat 20. XX wieku,
- kopaczka do ziemniaków,
- pług łąkowy i młocarnia.
W 2017 roku zrekonstruowano także wiatrak z 1903 roku, który jest największym tego typu obiektem w Polsce i obecnie produkuje mąkę.
Historia
Mokry Dwór powstał prawdopodobnie w II połowie XII wieku. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z dokumentów książąt pomorskich i datuje się na 1308 rok, kiedy to wieś została nadana przez króla Władysława Łokietka. W 1310 roku Mokry Dwór przeszedł w ręce zakonu krzyżackiego, a w 1425 roku został nadany burmistrzowi Gdańska.
W historii miejscowości ważne wydarzenia miały miejsce w XVIII wieku, kiedy to odwiedzili ją królowie Polski, tacy jak Stanisław Leszczyński i August II Mocny. W 1813 roku odbyły się tam potyczki wojsk napoleońskich.
Imprezy i Wydarzenia
W latach 2009–2018 organizowano w Mokrym Dworze imprezę plenerową Żuławski Tulipan, gdzie tworzone były dywany kwiatowe nawiązujące do różnych wydarzeń. W 2014 roku stworzono tulipanowy portret Jana Pawła II, który miał imponujące wymiary 23 m na 13 m, a wydarzenie przyciągnęło około 10 tysięcy gości.