Mokre – wieś w Polsce
Mokre to wieś położona w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim, w gminie Zamość. Znajduje się w centralnej części gminy, bezpośrednio przylegając do miasta Zamość. Jej nazwa odnosi się do podmokłych terenów w pobliżu rzeczki Wieprzec (obecnie Topornica). Mokre jest sołectwem, a według Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku, liczy 999 mieszkańców.
Historia
Pierwsze wzmianki o Mokrem pochodzą z 1430 roku, kiedy wieś została odebrana dziedzicowi Tomkowi z Płoskiego i włączona do powiatu szczebrzeskiego rodu Gorayskich. W czasie II wojny światowej, w pobliżu budynku gminy, rozstrzelano 46 Żydów, a wieś została wysiedlona przez Niemców w 1942 roku, z większością mieszkańców wywiezionych do Oświęcimia.
W latach 1954–1972 Mokre było siedzibą władz gromady, a w latach 1973–1974 gminy Mokre. Do 1998 roku miejscowość należała do województwa zamojskiego.
Współczesność
W Mokrem znajduje się:
- lotnisko sportowe Aeroklubu Ziemi Zamojskiej
- Ochotnicza Straż Pożarna
- biblioteka publiczna
- kaplica pod wezwaniem św. Kazimierza
- Szkoła Podstawowa
W pobliżu znajduje się rezerwat przyrody Hubale, który chroni susła perełkowanego. Co roku, w ostatnią niedzielę lipca, odbywa się „Dzień Susła”, promujący ochronę tego gatunku, będącego symbolem Gminy Zamość. Na terenie rezerwatu znajdują się również wczesnośredniowieczne mogiły słowiańskie z VII i VIII wieku.
We wsi rozpoczyna się zielona trasa nordic walking o długości 3 km, prowadząca do Rezerwatu Hubale. W 2016 roku uruchomiono kolejowy przystanek osobowy Mokre, usytuowany przy granicy z sołectwem Płoskie.