Dzisiaj jest 13 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Mokre (powiat grudziądzki)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Mokre – Charakterystyka miejscowości

Mokre to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie grudziądzkim, w gminie Grudziądz. Zgodnie z danymi z Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku, miejscowość liczyła 935 mieszkańców.

Podział administracyjny

Mokre było siedzibą gminy do 1954 roku. W latach 1954–1957 wieś była siedzibą gromady Mokre, a następnie gromady Świerkocin. Od 1967 roku ponownie znalazła się w gromadzie Mokre. W latach 1975–1998 należała do województwa toruńskiego.

Historia

Mokre, oddalone o 4 km od Grudziądza, ma bogatą historię sięgającą końca XIII wieku. Była własnością Zakonu Krzyżackiego, a po jego upadku przeszła w ręce królów Polski. Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, ufundowany przez Krzyżaków, do XVI wieku był związany z diecezją pomezańską, a później chełmińską i toruńską.

Kościół Wniebowzięcia NMP

Kościół przeszedł wiele zmian, stając się ewangelickim w XVI wieku, a następnie powracając do katolików w 1620 roku. Po zniszczeniach w 1628 roku został odbudowany w latach 1641-1650. Jest to gotycka świątynia z bogatym wnętrzem, w której znajduje się barokowy obraz Koronacji Najświętszej Marii Panny, czczony jako cudowny. Obiekt jest także sanktuarium maryjnym.

Inne obiekty zabytkowe

  • Neogotycki kościół ewangelicki z 1895 roku, obecnie kościół filialny pw. Miłosierdzia Bożego.

Obiekty współczesne

W Mokrem znajduje się Szkoła Podstawowa i Gimnazjum, a także hala sportowa. Miejscowość wzbogacona jest o pomniki, w tym Pomnik 1000-lecia Państwa Polskiego z 1966 roku oraz Pomnik Czynu Społecznego z czasów PRL.

Galeria

  • Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
  • Kościół pw. Miłosierdzia Bożego
  • Pomnik upamiętniający mieszkańców wsi pomordowanych w latach 1939-1945
  • Pomnik czynu społecznego z czasów PRL

„`