Modrzew
Modrzew (Larix Mill.) to rodzaj drzew z rodziny sosnowatych, obejmujący 10, a w niektórych klasyfikacjach nawet kilkanaście gatunków. Rośnie głównie w obszarach umiarkowanych i chłodnych półkuli północnej, w tym w lasach borealnych i lasotundrze. W Polsce najczęściej spotykany jest modrzew europejski (L. decidua), a także modrzew japoński (L. kaempferi) oraz jego hybrydy.
Rozmieszczenie geograficzne
Gatunki modrzewi występują w strefie umiarkowanej i podbiegunowej półkuli północnej, z największym zróżnicowaniem w północno-wschodniej Azji. Przykładowe gatunki to:
- Larix decidua – modrzew europejski
- Larix gmelinii – modrzew dahurski
- Larix griffithii – modrzew Griffitha
- Larix kaempferi – modrzew japoński
- Larix mastersiana – modrzew mastersański
- Larix potaninii – modrzew chiński
- Larix sibirica – modrzew syberyjski
- Larix laricina – modrzew amerykański
- Larix lyallii – modrzew Lyalla
- Larix occidentalis – modrzew zachodni
Biologia i ekologia
Modrzewie to drzewa jednopienne, osiągające wiek 500–600 lat. Kwitną wczesną wiosną, przed pojawieniem się liści, z kwiatami męskimi rozwijającymi się jako pierwsze. Szyszki dojrzewają zwykle w tym samym roku i pozostają na drzewach przez 3–4 lata. Zapylanie i rozsiewanie nasion odbywa się za pomocą wiatru, a kiełkowanie nasion następuje nad ziemią.
Modrzewie są znane z zastosowania w budownictwie, szczególnie w konstrukcji mostów, budowli wodnych oraz produkcji mebli i instrumentów muzycznych.