„`html
Modliszewo
Modliszewo to wieś w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Gniezno. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego.
Historia
Modliszewo po raz pierwszy wzmiankowane było w 1247 roku jako Modliszewo Wielkie. Nazwa pochodzi od lokalnego władcy Modlisza. W XV wieku wieś należała do parafii Modliszewko. W XVII wieku w Modliszewie znajdowały się sady owocowe dzierżawione przez gnieźnieńskich mieszczan.
W 1851 roku majątek przeszedł w ręce Anieli Kosztuckiej, a później Żychlińskich, którzy zbudowali pałac i folwark. Niemieccy osadnicy wyznania ewangelickiego zbudowali kościół oraz cmentarz. Dr Żychliński założył bibliotekę rolniczą oraz był prezesem kółka rolniczego.
W 1905 roku powstała murowana remiza straży pożarnej, a w 1911 roku majątek nabył Niemiec Erik Lorenz. Po II wojnie światowej pałac stał się szpitalem dla osób z problemami psychicznymi.
Herb
Modliszewo jest pierwszą wieś w Polsce, która posiada własny herb (od 9 lipca 2005). Herb przedstawia czerwony topór ze złotym obuchem oraz półksiężyc, które nawiązują do legendy oraz historii szlacheckiej rodziny Szeliga.
Modliszewo dzisiaj
Wieś liczy 51 numerów, z czego 20 to gospodarstwa rolne. Modliszewo rozwija się jako podmiejska dzielnica mieszkalna. Funkcjonują tu różne usługi, takie jak komisy samochodowe, warsztaty, hurtownia sztucznych kwiatów oraz motel „Słowianin”.
W Modliszewie działa Ochotnicza Straż Pożarna, która została założona w 1905 roku. W 2005 roku odbyły się uroczystości z okazji 100-lecia OSP oraz ustanowienia symbolu i flagi wsi.
Aktualności
W 2007 roku Modliszewo obchodziło 760-lecie istnienia.
Upamiętnienie dr. Kazimierza Filipa Wizego
- Centrum Aktywnego Wypoczynku Rodziny im. Kazimierza Filipa Wize w Modliszewie.
- Rok 2023 ogłoszono Rokiem dr. Kazimierza Filipa Wizego w Modliszewie.
Bibliografia
- Okolicznościowy folder o wsi Modliszewo
„`