Modliborzyce – Informacje ogólne
Modliborzyce to miasto w województwie lubelskim, w powiecie janowskim, położone na Równinie Biłgorajskiej. Posiadało prawa miejskie od 1631 do 1869 roku, a od 1 stycznia 2014 roku ponownie uzyskało status miasta. Miejscowość jest siedzibą gminy Modliborzyce i liczy około 1459 mieszkańców (stan na 31 grudnia 2020 roku).
Położenie
Modliborzyce znajdują się na pograniczu trzech regionów geograficznych: Wyżyny Lubelskiej, Kotliny Sandomierskiej i Roztocza. Południowa część miasta wchodzi w skład parku krajobrazowego Lasy Janowskie, a północna część leży w granicach Roztoczańskiego obszaru chronionego krajobrazu.
Historia
Dzieje Modliborzyc sięgają 1631 roku, kiedy to uzyskano przywilej od króla Zygmunta III Wazy na założenie miasta. W 1642 roku zakończono proces lokalizacji, a w latach 1644–1664 zbudowano kościół pw. św. Stanisława. Miasto przechodziło przez różne ręce właścicieli, a liczba ludności żydowskiej wzrosła, co doprowadziło do budowy synagogi przed 1690 rokiem.
Modliborzyce wielokrotnie dotykały pożary oraz epidemie, a w 1869 roku utraciły prawa miejskie na skutek represji po Powstaniu Styczniowym. Mimo trudności, miejscowość rozwijała się, a w XX wieku mieszkańcy brali udział w wojnie polsko-bolszewickiej oraz w walkach podczas II wojny światowej.
Zabytki i atrakcje turystyczne
Modliborzyce są miejscowością o dużych walorach turystycznych, z bogatymi terenami leśnymi i polami. Do najważniejszych zabytków należy:
- Kościół parafialny, zbudowany w latach 1644-1664.
- Dzwonnica z 1775 roku.
- Synagoga z około 1760 roku, obecnie Gminny Ośrodek Kultury.
Szlaki turystyczne
W regionie wytyczono szlak Renesansu Lubelskiego, co czyni Modliborzyce atrakcyjnym miejscem dla turystów.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.modliborzyce.pl oraz na stronie BIP: bip.lubelskie.pl.