Dzisiaj jest 12 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Młodzi gniewni (organizacja)

Chcę dodać własny artykuł

Młodzi Gniewni

Młodzi gniewni to termin używany od lat 50. XX wieku, odnoszący się do grup młodych ludzi, którzy sprzeciwiają się ustalonym normom społecznym. Stanowi on manifest pokolenia, które pragnie zmian.

Przykłady Młodych Gniewnych

  • Młodzi gniewni (ang. angry young men) – grupa angielskich pisarzy, debiutujących w 1956 roku, związana z lewicowo-liberalnymi ideami. Ich twórczość charakteryzowała się buntem przeciwko mieszczańskim wartościom oraz dążeniem do ożywienia kultury. Nazwa grupy została spopularyzowana przez recenzję K. Tynana, odnoszącą się do sztuki J. Osborne’a „Miłość i gniew”. W skład grupy wchodzili m.in. K. Amis, P. Larkin oraz J. Braine. Z czasem ich twórczość zaczęła się różnicować.
  • Młodzi Gniewni (chiń. 憤青) – chińska organizacja młodzieżowa powstała w 1970 roku, znana z nacjonalistycznych dążeń i krytyki polityki otwarcia oraz westernizacji. Grupa sprzeciwia się również Japonii, Tajwanowi oraz USA, a także domaga się ograniczenia autonomii w regionach zamieszkanych przez mniejszości etniczne, takich jak Tybet czy Sinciang.
  • Młodzi Gniewni – polska organizacja studencka założona przez Daniela Krajewskiego, zrzeszająca studentów i absolwentów prawa, ekonomii i medycyny. Jej celem jest reformowanie przestarzałych struktur korporacji prawniczych w Polsce. Najbardziej znaną akcją była walka o reformę zawodów prawniczych, która zakończyła się sukcesem w 2005 roku, prowadząc do zmian w ustawie o korporacjach prawniczych.

Termin „Młodzi gniewni” odnosi się do różnych grup na całym świecie, które łączy chęć zmian oraz sprzeciw wobec zastanych norm. Ich działania mają na celu wprowadzenie reform w odpowiedzi na istniejące problemy społeczne i polityczne.