Mistrzostwa Polski Par Klubowych na Żużlu
Mistrzostwa Polski par klubowych na żużlu (MPPZ) są oficjalnymi zawodami, które odbywają się od 1974 roku pod patronatem Głównej Komisji Sportu Żużlowego (GKSŻ). Celem tych rozgrywek jest wyłonienie najlepszej pary klubowej w Polsce.
Początkowo mistrzostwa były organizowane oddzielnie dla drużyn I i II ligi, a pierwsze nieoficjalne zawody miały miejsce w 1973 roku, gdzie zwyciężyła para Stali Gorzów. Od 1974 roku wprowadzono finały jednodniowe, a drużyny do rywalizacji o medale były wybierane na podstawie wyników meczów ligowych. W latach 1976–1978 oraz 1981-1985 finały obejmowały różną liczbę par, a zmiany w regulaminie miały miejsce w celu zwiększenia bezpieczeństwa zawodników.
Aktualnie MPPK rozgrywane są według tabeli 21-biegowej, gdzie każda para bierze udział w sześciu biegach. W finale uczestniczy siedem zespołów trzyosobowych, w tym jeden rezerwowy. Zespoły kwalifikują się poprzez trzy grupowe turnieje eliminacyjne, z których awansują po dwie pary, a siódma para to gospodarze zawodów. W 2014 roku zasady wyłaniania finalistów zostały zmienione, eliminując eliminacje i przyznając miejsca finalistów na podstawie wyników czterech najlepszych klubów ENEA Ekstraligi oraz jednego z II ligi.
Medaliści i Klasyfikacja Medalowa
Poniższe zestawienia obejmują medalistów od roku 1974 oraz klasyfikację według klubów i zawodników. Stan będący aktualny po sezonie 2024 uwzględnia zawodników, którzy kontynuują karierę żużlową, zaznaczeni pogrubioną czcionką.
Uwagi
Wszystkie informacje są aktualne na sezon 2024.
Przypisy
Bibliografia
- Wiesław Dobruszek, „Żużlowe ABC” tom II, Leszno 2004, str. 65-77
- Historia finałów MPPK