„`html
Mirosław Jerzy Chojecki
Mirosław Jerzy Chojecki (ur. 1 września 1949 w Warszawie) to polski wydawca, producent filmowy oraz działacz opozycji w PRL. Jest kawalerem Orderu Orła Białego.
Życiorys
Chojecki jest synem Marii Stypułkowskiej-Chojeckiej, uczestniczki zamachu na Franza Kutscherę oraz powstania warszawskiego. W 1968 roku brał udział w strajku studentów na Politechnice Warszawskiej, co skutkowało usunięciem go z uczelni. W 1974 roku ukończył studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego i podjął pracę w Instytucie Badań Jądrowych.
W 1976 roku aktywnie uczestniczył w akcji pomocy dla represjonowanych robotników Ursusa i Radomia, a także w organizacji Komitetu Obrony Robotników, gdzie zajmował się niezależną działalnością wydawniczą. W 1977 roku założył Niezależną Oficynę Wydawniczą „NOWa”, która stała się największym wydawnictwem działającym poza cenzurą.
W 1980 roku został tymczasowo aresztowany i prowadził głodówkę protestacyjną. Po wydarzeniach sierpniowych organizował druk publikacji drugiego obiegu i wstąpił do „Solidarności”. Po wprowadzeniu stanu wojennego wyjechał do Paryża, gdzie wydawał miesięcznik „Kontakt”, produkował filmy oraz organizował pomoc dla podziemia w Polsce.
Do kraju wrócił w 1990 roku, współtworząc pierwszą komercyjną stację telewizyjną NTW oraz zakładając Grupę Filmową „Kontakt”. Zainicjował powstanie Stowarzyszenia Wolnego Słowa, w którym został prezesem honorowym.
Odznaczenia
- Order Orła Białego (2022)
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2006)
- Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005)
- Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2022)
- Nagroda Przyjaźni i Współpracy (1984)
Podsumowanie
Mirosław Chojecki to wybitna postać w historii Polski, która przez wiele lat angażowała się w działalność opozycyjną oraz niezależne wydawnictwo. Jego praca miała istotny wpływ na rozwój kultury i mediów w Polsce po 1989 roku.
„`