Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Miodary (województwo opolskie)

Chcę dodać własny artykuł

Miodary – ogólne informacje

Miodary to wieś położona w Polsce, w województwie opolskim, w powiecie namysłowskim, w gminie Świerczów. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa opolskiego.

Historia

W Miodarach w latach 1787–1945 znajdował się szachulcowy kościół ewangelicki, zbudowany na miejscu wcześniejszej świątyni. W 1834 roku mieszkańcy, pod przewodnictwem pastora Edwarda Kellera, protestowali przeciwko włączeniu parafii do Ewangelickiego Kościoła Unii Staropruskiej. W okresie Wiosny Ludów wieś sprzeciwiała się ograniczeniom w używaniu języka polskiego w liturgii. W obu przypadkach protesty zostały stłumione przez pruskie siły zbrojne.

Nazwa

Nazwa Miodary nawiązuje do bartnictwa i wywodzi się od polskiego słowa „miód”. Historyczne zapisy z 1830 roku wymieniają wieś pod nazwami „Miedare” oraz „Miedor”, a także niemiecką „Honigern”. Wspomniane są również przysiółki: Zielony Las (niem. Grunwald), Piękna studnia (niem. Schonbrunn) oraz Charlottenau i Saabe.

Zabytki

W wojewódzkim rejestrze zabytków znajdują się:

  • Dom, tzw. Mleczarnia, z 1825 roku
  • Domy nr 2, nr 3, nr 4, nr 5 z XIX wieku (nie istnieją)

Podsumowanie

Miodary to wieś o bogatej historii związanej z tradycjami bartnictwa oraz znacznymi protestami mieszkańców w XIX wieku. Do dnia dzisiejszego zachowały się niektóre zabytki, które świadczą o jej przeszłości.