Milicz – Informacje ogólne
Milicz to miasto w Polsce, położone w północnej części województwa dolnośląskiego, w powiecie milickim, nad rzeką Barycz. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej oraz powiatu milickiego. Miasto uzyskało prawa miejskie w 1245 roku i historycznie leży na Dolnym Śląsku, na granicy z Wielkopolską. W 2023 roku liczba mieszkańców wynosiła 10 859.
Historia
Milicz ma długą historię, sięgającą IX wieku, kiedy to powstała pierwsza osada. W XII wieku zbudowano gród, który w późniejszych latach rozbudowano. Miasto było ważnym ośrodkiem administracyjnym, posiadającym dwóch kasztelanów: książęcego i kościelnego. W 1300 roku osada po prawej stronie Baryczy została opuszczona, a Milicz stał się siedzibą kasztelanii.
Przez wieki Milicz przechodził pod różne władze, w tym biskupów wrocławskich oraz książąt oleśnickich. W 1945 roku miasto zostało zdobyte przez Armię Czerwoną i przyznane Polsce po II wojnie światowej.
Zabytki
Milicz jest domem dla wielu zabytków, w tym:
- Kościół pw. św. Michała Archanioła, neorenesansowy (1817-1821)
- Kościół pw. św. Anny (1807-1808)
- Kościół ewangelicki, obecnie pw. św. Andrzeja Boboli (1709)
- Ruiny zamku książąt oleśnickich (XIV w.)
- Zespół pałacowy z XVIII w., w tym park w stylu angielskim
Transport
Milicz jest dobrze skomunikowany, z drogami krajowymi i wojewódzkimi, w tym:
- Droga krajowa nr 15
- Droga wojewódzka nr 439
- Droga wojewódzka nr 448
W mieście znajduje się stacja kolejowa, obsługująca połączenia do Wrocławia. Dodatkowo, od 2019 roku funkcjonuje bezpłatna komunikacja miejska.
Turystyka i rekreacja
Milicz otoczony jest malowniczymi terenami Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy”, oferującymi szlaki rowerowe oraz możliwości turystyki kajakowej. Miasto jest znane z hodowli koników polskich oraz rozległych kompleksów stawów.
Wspólnoty wyznaniowe
W Miliczu działają m.in.:
- Kościół rzymskokatolicki
- Świadkowie Jehowy
- Katolicki Kościół Narodowy w Polsce
Miasta partnerskie
Milicz współpracuje z miastami partnerskimi, takimi jak:
- Lohr am Main
- Gniew
- Springe
- Kobuleti