Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Milczanie

Plemie Milczan

Milczanie to plemię słowiańskie, które zamieszkiwało obszar dorzecza górnego biegu Czarnej Elstery, Sprewy i Nysy Łużyckiej. Etymologia ich nazwy wywodzi się od żyznych gleb wokół górnej Sprewy, znanych po łużycku jako měl’. Plemię to było częścią mozaiki plemion serbskołużyckich i jest przodkiem Górnołużyczan.

Reklama

Główne grody Milczan

Milczanie posiadali wiele grodów, w tym:

  • Gród Busnic na górze Landeskrone w Görlitz-Biesnitz
  • Zgorzelec
  • Ortenburg w Budziszynie
  • Ostro
  • Göda (Godobi) pod Budziszynem
  • Trebista
  • Ostrusna pod Ostriz (Blumberg/Bratkowo)

Według Geografa Bawarskiego, w IX wieku Milczanie mieli 30 grodów.

Reklama

Historia i wpływy

Do 1031 roku ziemie Milczan były przedmiotem sporów między niemieckimi, czeskimi i polskimi władcami. W 932 roku plemię utraciło suwerenność po podboju przez króla niemieckiego Henryka I. W latach 965–975 książę Milczan Dobromir był mężem córki saskiego hrabiego, a jego córka Emnilda wyszła za Bolesława Chrobrego.

W 983 roku kraj Milczan został zaatakowany podczas powstania Luciców, a w 1002 roku gród Ortenburg zdobyły polskie oddziały. W 1015 roku gród na Landeskrone został przejęty przez cesarza Henryka II. Po wojnie z Niemcami w 1031 roku, Milsko przeszło pod władzę cesarza Konrada II, stając się częścią Marchii Miśnieńskiej.

Przemiany polityczne i osadnictwo

Marchia Miśnieńska z Milskiem stała się lennem księcia czeskiego Wratysława w 1075 roku. Po wymarciu rodziny margrabiów, Milsko wróciło pod władzę czeską w 1135 roku. Plemię Milczan nie pojawia się już w historii po 1131 roku, kiedy to wspomniano o ich kraju jako Milsca lub Milesco.

Około 1200 roku niemieccy osadnicy zaczęli przybywać na tereny Milska. W 1243 roku margrabia brandenburski Otton III otrzymał Milsko jako posag, a w 1319 roku król czeski Jan Luksemburski zajął zachodnią część Milska.

Od początku XV wieku region Milczan, zwany Milsko, był określany jako Łużyce Górne.

Reklama
Reklama