Dzisiaj jest 19 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Mikołajewice (powiat pabianicki)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Mikołajewice

Mikołajewice to wieś położona w województwie łódzkim, w powiecie pabianickim, w gminie Lutomiersk, na Wysoczyźnie Łaskiej.

Historia

Pierwszymi znanymi właścicielami Mikołajewic byli Mikołajewscy, następnie wieś przeszła w ręce Walewskich, a potem Bobrownickich. Kazimierz Borownicki, sędzia ziemski i rotmistrz, brał udział w wojnie przeciwko Moskwie, a po wojnie został wzięty do niewoli przez kozaków. Majątek przeszedł do Sroczyńskich, gdzie Stanisława i Kazimierza Sroczyńskich zamordowali Niemcy podczas okupacji. W latach 1975–1998 Mikołajewice administracyjnie należały do województwa sieradzkiego.

Zabytki

We wsi znajduje się kościół parafialny Narodzenia NMP oraz św. św. Piotra i Pawła. Jego historia sięga 1420 roku, a obecny budynek wzniesiono w latach 1711–1720, z późniejszymi przebudowami w 1774 i 1812 roku. Kościół jest drewniany, trójnawowy, z węższym prezbiterium i kwadratową wieżą na osi fasady. Obok znajduje się murowana neogotycka kaplica z 1880 roku.

  • Wyposażenie kościoła przeważnie barokowe.
  • W zakrystii znajduje się portret Piotra Zdzychowskiego z 1703 roku, który brał udział w elekcji króla Jana III Sobieskiego.

Bobrowniccy zbudowali również dwór, który istnieje do dziś, najprawdopodobniej na początku XIX wieku.

Przypisy

Bibliografia

  • Katalog zabytków sztuki w Polsce, 1953, t. II, z. 3 (powiat łaski), w oprac. M. Kwiczala.

„`