Dzisiaj jest 11 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Mikołaj Rey (ziemianin)

Mikołaj Stanisław Karol Rey

Mikołaj Rey (1866-1932) był polskim hrabią, ziemianinem oraz działaczem ruchu ludowego. Urodził się 15 lutego 1866 roku w Przyborowiu. Był synem hrabiego Stanisława Reya i Wilhelminy z Głogowskich. Po ukończeniu Gimnazjum Św. Anny w Krakowie, studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskując tytuł doktora.

Działalność zawodowa i społeczna

Rey posiadał dobra ziemskie w powiecie pilzneńskim i rohatyńskim, gdzie prowadził pole doświadczalne oraz gorzelnię. Angażował się w życie samorządowe i gospodarcze, pełniąc funkcje w różnych organizacjach, takich jak Towarzystwo Gospodarskie we Lwowie oraz Rada Powiatowa w Pilźnie. Był również prezesem Towarzystwa Rolniczego w Dębicy oraz członkiem Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego.

W 1908 roku przystąpił do Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL), z ramienia którego uzyskał mandat poselski w 1911 roku. Rey był aktywnym uczestnikiem życia politycznego, a także współzałożycielem PSL „Piast”. Po konflikcie z biskupem tarnowskim w 1914 roku zrezygnował z mandatu, ale kontynuował działalność w Kole Polskim. Wspierał ruch niepodległościowy, oferując fundusze na Legiony Polskie.

Po I wojnie światowej uczestniczył w konferencji pokojowej w Paryżu jako ekspert ds. politycznych. Po 1919 roku ograniczył swoją działalność polityczną, skupiając się na pracy charytatywnej.

Publikacje

Rey był autorem kilku broszur dotyczących kwestii społecznych. Wśród jego publikacji znalazły się:

  • Sprawa agrarna (1897)
  • Kwestia bytu własności większej w naszym kraju (1901)
  • Założenie „Piasta”. W dziesięcioletnią rocznicę (1924)
  • Memoriał gen. Tadeusza Rozwadowskiego w sprawie granic wschodnich (1928)

Życie prywatne

Mikołaj Rey był żonaty z Marią z Bobrowskich od 1894 roku. Mieli troje dzieci: córkę Helenę oraz dwóch synów, Tadeusza i Andrzeja. Zmarł 27 maja 1932 roku i został pochowany w Straszęcinie.

Bibliografia

Dla zainteresowanych biografią Reya, polecamy publikację Aliny Szklarskiej-Lohmannowej w Polskim Słowniku Biograficznym.

Linki zewnętrzne

Wszystkie publikacje Mikołaja Reya można znaleźć w serwisie Polona.pl.