Mikołaj IV
Mikołaj IV, właściwie Girolamo Masci (ur. 30 września 1227 w Lisciano, zm. 4 kwietnia 1292 w Rzymie), był papieżem oraz franciszkaninem, który sprawował swój urząd od 22 lutego 1288 do 4 kwietnia 1292.
Życiorys
Wczesne życie
Mikołaj IV urodził się w Ascoli Piceno. W 1272 był legatem papieskim w Grecji, a w 1274 został generałem franciszkanów. Po kolejnych latach otrzymał tytuł kardynała prezbiterem Santa Pudenziana, a w 1281 został biskupem Palestriny. W czasie długiego konklawe w 1287 roku, Girolamo Masci został wybrany na papieża 15 lutego 1288, jednak początkowo odmówił. Ostatecznie przyjął wybór 22 lutego tego samego roku.
Pontyfikat
Po wyborze Mikołaj IV został dożywotnim senatorem. Wspierał ród Colonnów, a 8 sierpnia 1288 ogłosił wyprawę krzyżową przeciwko Władysławowi Kumanowi. Jego pontyfikat był zdominowany przez spory o Sycylę, które trwały od nieszporów sycylijskich. W 1289 koronował Karola Kulawego na króla Sycylii i Jerozolimy, a w lutym 1291 zawarł traktat z Alfonsem III Liberalnym i Filipem IV Pięknym, dążąc do odzyskania Sycylii. Po śmierci Alfonasa w czerwcu 1291 Jakub II Sprawiedliwy odzyskał władzę.
Mikołaj IV nawiązał również kontakt z Bar Saumą, nestoriańskim mnichem, który przekazał informacje o chrześcijanach w Azji. Utrata Akki w 1291 spowodowała, że papież zwołał krucjatę i wysłał misjonarzy, w tym Jana z Montecorvino do Chin, który później został arcybiskupem Pekinu.
Jego konstytucja z 18 lipca 1289 zagwarantowała połowę przychodów Kurii Rzymskiej dla kolegium kardynalskiego. Dokument Taxatio Ecclesiastica Angliae et Walliae Auctoritate z lat 1291-1292 jest istotnym źródłem dla badań nad historią średniowiecznej Anglii i Walii. W czasie jego pontyfikatu ozdobiono mozaikami bazyliki Santa Maria Maggiore oraz św. Jana na Lateranie.
Mikołaj IV zmarł w pałacu apostolskim obok bazyliki Santa Maria Maggiore, którą zbudował na swoje życzenie.
Podsumowanie
Mikołaj IV był znaczną postacią w historii Kościoła katolickiego, jego pontyfikat skupiał się na sporach o Sycylę, misjach chrześcijańskich oraz współpracy z arystokracją. Jego działania miały wpływ na zarówno lokalne, jak i międzynarodowe relacje w średniowiecznej Europie.