Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Mikołaj III (papież)

Mikołaj III

Mikołaj III, właściwie Giovanni Gaetano Orsini, był papieżem od 25 listopada 1277 do 22 sierpnia 1280. Urodził się w Rzymie w latach 1210-1220 i zmarł w Viterbo.

Życiorys

Mikołaj III był synem Mattea Rossy Orsiniego, przywódcy wojsk papieskich, i Perny Gaetani. Zanim został papieżem, pełnił wiele ważnych ról w Kościele:

  • Kardynał diakon kościoła św. Mikołaja (mianowany przez Innocentego V)
  • Zarządca Sabiny i Kampanii (mianowany przez Urbana IV)
  • Generalny inkwizytor oraz opiekun franciszkanów i dominikanów
  • Archiprezbiter bazyliki św. Piotra (za czasów Jana XXI)

Podczas konklawe w Viterbo, gdzie doszło do zamieszek, został wybrany na papieża. Po wyborze przekonał Karola Andegaweńskiego do rezygnacji z ubiegania się o stanowisko senatora rzymskiego. Wprowadził dekret (11 lipca 1278), który uniemożliwiał nie-Rzymianom sprawowanie tej funkcji bez zezwolenia, a sam siebie mianował dożywotnim senatorem.

Reformy i działania

Mikołaj III ustabilizował granice Państwa Kościelnego, podpisując konkordat z Rudolfem I Habsburgiem, który zrzekał się roszczeń do Romanii. Zawarł również małżeństwo między córką Rudolfa, Klemencją, a wnukiem Karola I, Karolem Martelem, co miało na celu pogodzenie zwaśnionych rodów.

Papieskie negocjacje z Michałem Paleologiem dotyczące zjednoczenia Kościołów były trudne – Mikołaj żądał obecności legata papieskiego w Konstantynopolu i odmówił ekskomuniki łacińskich sprzymierzeńców. Zreformował procedury kancelarii papieskiej i mianował nowych kardynałów.

W kwestii sporu ubóstwa franciszkańskiego przyjął pośrednią drogę, inspirowaną naukami św. Bonawentury (bulla Exiit qui seminat). Zainicjował budowę Ogrodów Watykańskich oraz „Capella Sancta Sanctorum” na Lateranie, a także przeprowadził restaurację bazyliki św. Piotra.

Zmarł na udar mózgu w Viterbo 22 sierpnia 1280.

Podsumowanie

Mikołaj III był znaczącą postacią w historii Kościoła, znany z reform, negocjacji dyplomatycznych oraz stabilizacji granic Państwa Kościelnego.