Dzisiaj jest 12 grudnia 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Mieszko

Imię Mieszko

Imię Mieszko, pochodzenia słowiańskiego, jest najprawdopodobniej skróconą formą imienia Miecisław. Było popularne w dynastii piastowskiej, a pierwsze zapisy tego imienia odnaleziono na denarach z czasów Mieszka I lub Mieszka II. Ostatnim jego przedstawicielem wśród Piastów był Mieszko bytomski, biskup nitrzański i weszpremski. Imieniny Mieszka obchodzone są 1 stycznia.

Etymologia

Jan Długosz był pierwszym autorem, który próbował wyjaśnić pochodzenie imienia Mieszko. W późniejszych analizach sugerowano, że Mieszko jest zniekształconą formą imienia Mieczysław, które z kolei jest formą Miecisław. Andrzej Bańkowski wskazał na alternatywną etymologię, sugerując, że imię Mieszko może pochodzić od staropolskiego „Mieżka”, oznaczającego „ślepiec”. Stanisław Rospond podważył tę teorię, wskazując na wtórność zapisu „Mesco” względem „Misco” i łącząc je z legendą o myszach, które zjadły Popiela. Ostatecznie Rospond uznał, że najprawdopodobniej Mieszko jest skróconą formą Miec(i)sław.

Znane postacie

  • Mieszko I (zm. 992) – pierwszy historyczny władca Polski.
  • Mieszko II Lambert (ur. 990, zm. 1034) – król Polski, syn Bolesława I Chrobrego.
  • Mieszko III Stary (ur. 1122-25, zm. 1202) – książę wielkopolski, syn Bolesława III Krzywoustego.
  • Mieszko I Plątonogi (ur. 1131-46, zm. 1211) – książę opolsko-raciborski, syn Władysława II Wygnańca.
  • Mieszko bytomski (ur. 1295-1305, zm. 1344) – biskup Nitry, syn Kazimierza bytomskiego.
  • Mieszko Sibilski (ur. 9 lutego 1983) – polski raper i wokalista, współzałożyciel zespołu Grupa Operacyjna.

Imię Mieszko ma bogatą historię oraz znaczenie w polskiej tradycji, a wiele znanych postaci historycznych nosiło to imię.

Najnowsze aktualności: