Mierzęcice
Mierzęcice to wieś położona w Zagłębiu Dąbrowskim, w województwie śląskim, w powiecie będzińskim. Jest siedzibą gminy Mierzęcice. W latach 1954–1972 wieś była siedzibą władz gromady, a od 1975 do 1998 administracyjnie należała do województwa katowickiego. W 2011 roku przez miejscowość przebiegała trasa wyścigu kolarskiego Tour de Pologne.
Części wsi
- Mierzęcice – obejmuje m.in. ul. Wolności, Kościuszki, Głowackiego, Bankową, Gminną, Widokową oraz Targoszyce ul. Kościelna;
- Mierzęcice II – obejmuje m.in. ul. Szkolną, Kolejową, Leśną, Wspólną, Sosnową.
Nazwa
Pierwsza wzmianka o Mierzęcicach pochodzi z 1357 roku, gdy miejscowość była notowana jako Mirzenczicze. Nazwa przeszła różne zmiany, a jej formy historyczne obejmują m.in. Mierzecice i Mirzęcice. Sufiks –ice wskazuje na pochodzenie od imienia Mirzęta.
Historia
Mierzęcice pierwotnie leżały w księstwie siewierskim, należąc do biskupów krakowskich. W 1786 roku urodził się tu Wincenty Kraiński, polski pisarz i uczestnik powstania listopadowego. Po rozbiorach, miejscowość znalazła się w zaborze rosyjskim. W 1827 roku Mierzęcice liczyły 90 domów i 508 mieszkańców. W XIX wieku w Mierzęcicach istniała szkoła oraz urząd gminy. W okresie II wojny światowej Niemcy przekształcili miejscowość w poligon wojskowy.
Gospodarka
Mierzęcice pełnią rolę rolniczo-mieszkaniową oraz rekreacyjną, szczególnie w rejonie zbiornika Przeczyce.
Komunikacja
Wieś przecina droga krajowa nr 78, a droga ekspresowa S1 łączy Port lotniczy Katowice-Pyrzowice z drogą krajową nr 1. Mierzęcice były również siedzibą jednostki wojskowej, a obecnie mają stałe połączenia autobusowe z innymi miastami w województwie śląskim. Znajduje się tu nieczynna stacja kolejowa Mierzęcice Zawierciańskie, która łączyła niegdyś Tarnowskie Góry z Zawierciem.