Międzyrzecz
Międzyrzecz to miasto w województwie lubuskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Międzyrzecz. Położone jest na Pojezierzu Lubuskim, przy ujściu Paklicy do Obry. Na koniec 2022 roku liczba mieszkańców wynosiła 17 057.
Geografia
Miasto leży w południowo-zachodniej części powiatu międzyrzeckiego. Geograficznie znajduje się w kotlinowatym rozszerzeniu doliny Obry, otoczonym pagórkami. Powierzchnia Międzyrzecza wynosi 10,26 km².
Warunki naturalne
Międzyrzecz znajduje się w kotlinie z żyznymi namułami, co sprzyjało osadnictwu w średniowieczu. Sieć hydrograficzna obejmuje rzeki Obra i Paklica oraz dwa dawne cieki. Opady roczne są zróżnicowane, a dominującymi kierunkami wiatru są zachód i północny zachód.
Ochrona środowiska
- Obszar Natura 2000 „Nietoperek”
- Obszar Natura 2000 „Dolina Leniwej Obry”
- Pomniki przyrody w okolicy
Układ przestrzenny
Miasto ma średniowieczny układ przestrzenny, z rozplanowaniem czytelnym do dziś. Po II wojnie światowej nastąpiły znaczące zmiany urbanistyczne. Współcześnie wyróżniają się osiedla usługowo-mieszkalne oraz przemysłowe.
Demografia
Międzyrzecz jest siódmym co do wielkości miastem w województwie lubuskim. W ostatnich latach zauważalny jest niewielki odpływ ludności, związany z poszukiwaniem pracy.
Historia
Międzyrzecz ma ponad 1000-letnią historię. W połowie X wieku gród został włączony do państwa piastowskiego. Miasto było siedzibą kasztelanii, a w XIV wieku zyskało na znaczeniu dzięki handlowi i rzemiosłu. Po II wojnie światowej Międzyrzecz powrócił do Polski.
Zabytki
- Zamek w Międzyrzeczu
- Ratusz z 1581 roku
- Kościół pw. Św. Jana Chrzciciela z 1474 roku
- Synagoga z XIX wieku
Kultura i edukacja
Międzyrzecz ma bogatą ofertę kulturalną, w tym Miejski Dom Kultury, bibliotekę oraz Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej. W mieście działają przedszkola, szkoły podstawowe, średnie oraz ośrodek muzyczny.
Transport
Miasto ma rozwiniętą infrastrukturę transportową, z drogami krajowymi i wojewódzkimi. Funkcjonuje również transport kolejowy i autobusowy. Najbliższe lotnisko znajduje się w Zielonej Górze.
Sport
W Międzyrzeczu działają kluby sportowe, w tym piłkarski Orzeł Międzyrzecz oraz kluby siatkarskie i tenisowe. Miasto posiada także obiekty sportowe, takie jak stadion i halę sportową.
Współpraca międzynarodowa
Miasto nawiązało współpracę z jednostkami samorządowymi w Europie, w tym z miejscowościami w Niemczech i Holandii.