Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS)
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) jest głównym organem sądowym ONZ, ustanowionym w 1945 roku, aby rozstrzygać spory między państwami. Działa na podstawie Statutu, będącego częścią Karty Narodów Zjednoczonych.
Sędziowie
Skład Trybunału tworzy 15 sędziów wybieranych na dziewięcioletnie kadencje, z możliwością reelekcji. Sędziowie są wybierani przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i Radę Bezpieczeństwa. Wszyscy muszą być obywatelami różnych państw, reprezentując różne systemy prawne. Sędziowie są niezawiśli i nie mogą angażować się w działalność zawodową ani polityczną.
Obecny skład Trybunału
- Joan Donoghue (USA) – Prezes
- Kiriłł Geworgian (Rosja) – Wiceprezes
- Peter Tomka (Słowacja)
- Ronny Abraham (Francja)
- Mohamed Bennuna (Maroko)
- Abdulqawi Ahmed Jusuf (Somalia)
- Xue Hanqin (Chiny)
- Julia Sebutinde (Uganda)
- Dalwir Bhandari (Indie)
- Patrick Robinson (Jamajka)
- Nawaf Salam (Liban)
- Yuji Iwasawa (Japonia)
- Georg Nolte (Niemcy)
- Hilary Charlesworth (Australia)
- Leonardo Nemer Caldeira Brrant (Brazylia)
Podstawy orzekania
MTS orzeka zgodnie z prawem międzynarodowym, bazując na umowach, zwyczajach oraz ogólnych zasadach prawa. Może także orzekać ex aequo et bono, jeśli strony się na to zgodzą.
Spory międzypaństwowe
Trybunał rozstrzyga tylko spory między państwami. Interesy osób indywidualnych mogą być reprezentowane tylko przez ich państwa. Członkostwo w ONZ nie oznacza automatycznej zgody na jurysdykcję MTS; konieczne jest wyrażenie zgody w formie porozumienia lub specjalnego oświadczenia.
Opinie doradcze
MTS wydaje opinie doradcze na prośbę Zgromadzenia Ogólnego ONZ i innych upoważnionych organizacji. Opinie te nie są wiążące, ale mają dużą wagę w praktyce prawa międzynarodowego.
Języki urzędowe i publikacje
Językami urzędowymi są francuski i angielski. Wszystkie wyroki i opinie są publikowane w obu językach i dostępne online.
Siedziba
MTS ma siedzibę w Hadze, w Pałacu Pokoju, gdzie odbywają się również sesje innych instytucji prawnych.