Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Międzybrodzie Żywieckie

„`html

Reklama

Międzybrodzie Żywieckie

Międzybrodzie Żywieckie to wieś w gminie Czernichów, w powiecie żywieckim, województwie śląskim. Miejscowość zajmuje powierzchnię 1003 ha i zamieszkiwana jest przez 1463 osoby, co daje gęstość zaludnienia na poziomie 145,9 os./km². Wieś ma charakter turystyczno-letniskowy, z rosnącą liczbą domów letniskowych.

Położenie

Wieś leży na południowo-wschodnim brzegu Jeziora Międzybrodzkiego, w dolinie potoku Isepnica, na stokach gór Beskidu Małego, w pobliżu rzeki Soły.

Reklama

Historia

Międzybrodzie Żywieckie było częścią księstwa oświęcimskiego. Po unii lubelskiej w 1569 roku weszło w skład Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1598 roku. Nazwa „Międzybrodzie” odnosi się do szlaku handlowego, który prowadził przez rzekę Sołę. W XIX wieku dodano „Żywieckie”, związane z parafią w Starym Żywcu.

W 1910 roku powstała szkoła podstawowa, która przekształciła się w murowaną placówkę po II wojnie światowej.

Lotnictwo

W latach 30. XX wieku rozpoczęto budowę lotniska i szkoły pilotów szybowcowych na Żarze. W 1949 roku odbyły się tu pierwsze po II wojnie światowej międzynarodowe zawody szybowcowe. W latach 60. zaczęto używać samolotów do startu.

Budowa zbiornika i elektrowni

Po powodzi w 1957 roku podjęto decyzję o budowie zbiorników retencyjnych na rzece Sołe. W 1966 roku zakończono budowę trzech zbiorników, które regulują poziom wody Wisły i produkują energię elektryczną. W 1975 roku uruchomiono elektrownię szczytowo-pompową Porąbka-Żar, pierwszą podziemną elektrownię w Polsce, która reguluje system energetyczny.

Turystyka

Od 2004 roku działa kolej linowo-terenowa na Żar, co przyczynia się do rozwoju turystyki w regionie.

„`

Reklama
Reklama