Mieczysław Wachowski – Krótkie Bio
Mieczysław Wachowski, ur. 21 grudnia 1950 w Bydgoszczy, to polski polityk, który w latach 1990–1995 pełnił funkcję szefa Gabinetu Prezydenta RP oraz w latach 2014–2016 był prezesem fundacji Instytutu Lecha Wałęsy.
Wykształcenie i kariera zawodowa
Wachowski ukończył Technikum Mechaniczno-Elektryczne w Bydgoszczy w 1969 roku. Następnie podjął studia w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni, które jednak przerwał. Pracował w różnych rolach, w tym jako technik w Dyrekcji Rozbudowy Stoczni w Gdyni oraz kierownik sekcji w Zarządzie Portu Gdynia. Aktywnie angażował się w opozycję, m.in. rozwożąc drugoobiegowe czasopismo „Bratniak”.
Działalność polityczna
W 1980 roku Wachowski został osobistym kierowcą i asystentem Lecha Wałęsy, przewodniczącego NSZZ „Solidarność”. Po stanie wojennym stracił kontakt z „Solidarnością”, ale wrócił do otoczenia Wałęsy w 1989 jako jego sekretarz. Po wyborze Wałęsy na prezydenta w 1990 roku, Wachowski zyskał zaufanie i awansował w Kancelarii Prezydenta RP, co jednak wywołało konflikty wewnętrzne.
W 1993 roku pojawiły się oskarżenia o korupcję, a także zarzuty dotyczące współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa. Został usunięty ze stanowisk w Kancelarii w 1995 roku. Po wyborach prezydenckich w 2014 roku objął stanowisko prezesa Instytutu Lecha Wałęsy, które pełnił do 2016 roku.
Postępowania karne
Wachowski miał na swoim koncie kilka postępowań karnych. W 2005 roku został zatrzymany przez ABW i oskarżony o płatną protekcję. W 2007 roku kolejny raz został zatrzymany, tym razem pod zarzutem obietnicy płatnej protekcji. W 2008 roku sąd skazał go na pół roku więzienia w zawieszeniu za fałszywe zeznania. Ostatecznie w 2013 roku sąd oczyścił go z większości zarzutów, uznając, że niektóre sprawy uległy przedawnieniu.
Podsumowanie
Mieczysław Wachowski to kontrowersyjna postać polskiej polityki, która przez lata towarzyszyła Lechowi Wałęsie. Jego kariera to zarówno znaczące osiągnięcia, jak i poważne oskarżenia, które wpłynęły na jego reputację.