Mieczysław Mikołaj Słaby
Mieczysław Mikołaj Słaby (1905-1948) był kapitanem lekarzem Wojska Polskiego II RP oraz majorem ludowego Wojska Polskiego. Znany jako obrońca Westerplatte, zmarł jako ofiara represji UB i został odznaczony Orderem Virtuti Militari.
Życiorys
Mieczysław Słaby urodził się w Przemyślu. Jego rodzicami byli Józef, pracownik kolejowy, oraz Agnieszka Rebizant. W młodości angażował się w sport i harcerstwo, a po ukończeniu studiów na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie w 1933 roku, został społecznym lekarzem Harcerskiego Klubu Sportowego „Czuwaj”.
W 1935 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową, awansując do stopnia kapitana. Służył w 38 Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich, a następnie w 5 Pułku Strzelców Konnych. W sierpniu 1939 roku objął stanowisko lekarza w Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Pomimo trudnych warunków, zorganizował służbę sanitarną i udzielał pomocy rannym podczas obrony.
Po kapitulacji Westerplatte został wzięty do niewoli i trafił do Stalagu I A, gdzie pomagał medycznie innym jeńcom. W 1945 roku wrócił do Przemyśla i został zmobilizowany do Wojsk Ochrony Pogranicza, a rok później awansował na majora. W tym czasie praktykował także jako lekarz cywilny.
W 1947 roku został aresztowany przez UB pod fałszywymi zarzutami i po brutalnym śledztwie zmarł w areszcie 15 marca 1948. Został pochowany bez wiedzy rodziny na Cmentarzu Wojskowym w Krakowie.
Rehabilitacja i odznaczenia
W 1989 roku Mieczysław Słaby został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari oraz Medalem „Za udział w wojnie obronnej 1939”. Rehabilitacja nastąpiła 42 lata po jego śmierci.
Upamiętnienie
- W 1989 roku nadano jego imię Zespołowi Szkół Medycznych w Gdańsku.
- W 1991 roku odsłonięto tablicę pamiątkową oraz stadionowi w Przemyślu nadano jego imię.
- W 2009 roku odsłonięto tablicę upamiętniającą Słabego w II Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu.
- Imię Mieczysława Słabego noszą również Szkoła Podstawowa nr 7 w Gdańsku oraz kilka ulic w różnych miastach.
Film
Postać Mieczysława Słabego została sportretowana w filmach: Westerplatte (1967) z Boguszem Bilewskim oraz Tajemnica Westerplatte (2013) z Piotrem Adamczykiem.