Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Mieczysław Skorupiński

Mieczysław Skorupiński

Mieczysław Skorupiński, znany także jako Maurycy Blieblau, to kapitan Wojska Polskiego i oficer wywiadu, który zbiegł na Zachód w 1958 roku. Urodził się 20 stycznia 1919 roku w Zilupe na Łotwie. W latach 20. XX wieku jego rodzina osiedliła się w Kaliszu, gdzie prowadziła zakład szewski.

Reklama

Wykształcenie i działalność polityczna

Po ukończeniu szkoły podstawowej, Skorupiński rozpoczął naukę w gimnazjum. W 1933 roku, za namową ojca, dołączył do nielegalnej organizacji Pionier, a następnie do Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej (KZMP). Po aresztowaniu i skazaniu na pobyt w zakładzie poprawczym, uciekł z kraju.

Życie za granicą

Po ucieczce osiedlił się w Belgii, a później w Paryżu. Zdecydował się na wyjazd do Hiszpanii, gdzie służył w 13 Brygadzie imienia J. Dąbrowskiego. Po odniesieniu rany i wzięciu do niewoli, przebywał w różnych więzieniach. W 1943 roku, po decyzji władz hiszpańskich o zwolnieniu obcokrajowców, dotarł do Gibraltaru, a następnie do Wielkiej Brytanii, gdzie pracował w przemyśle tłokowym i w marynarce handlowej.

Reklama

Powrót do Polski i kariera wojskowa

Po wojnie, w 1946 roku, Skorupiński wrócił do Polski, gdzie rozpoczął pracę w wywiadzie wojskowym. Awansował na kapitana i był kierownikiem sekcji w Wydziale III. Jego kariera zakończyła się w 1951 roku, gdy został przeniesiony do rezerwy.

Służba pozawojskowa i dezercja

Po odejściu z wojska objął kierownicze stanowiska w Polskich Liniach Oceanicznych. W październiku 1958 roku, po zaskakującym przeniesieniu na niższe stanowisko, zdecydował się na dezercję, uciekając z jednego z zachodnioeuropejskich portów. W Polsce pozostawił żonę i dwoje dzieci. Dalsze losy Skorupińskiego są nieznane, a w kraju nie wszczęto postępowania karnego.

Reklama

Bibliografia

  • Leszek Pawlikowicz: Tajny front zimnej wojny. Uciekinierzy z polskich służb specjalnych 1956-1964, Oficyna Wydawnicza Rytm, Warszawa 2004
  • Biogram IPN
Reklama