Dzisiaj jest 24 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Mieczysław Pazderski

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Mieczysław Pazderski

Mieczysław Pazderski ps. Szary (20 września 1908 – 10 czerwca 1945) był lekarzem, oficerem Wojska Polskiego oraz działaczem ruchu oporu przeciwko hitleryzmowi i komunizmowi.

Życiorys

Pazderski urodził się w Bolesławowie k. Ostrowca Świętokrzyskiego jako syn Antoniego i Eugenii z domu Grossman. Po ukończeniu gimnazjum w Warszawie, w 1930 roku zakończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty w Grudziądzu. W 1932 rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie Warszawskim, a po uzyskaniu dyplomu pracował w Szpitalu Przemienienia Pańskiego w Warszawie.

W czasie II wojny światowej brał udział w wojnie obronnej w 1939 roku jako podporucznik. Po okupacji niemieckiej wstąpił do Narodowej Organizacji Wojskowej, a później do Narodowych Sił Zbrojnych, gdzie awansował na kapitana. Był komendantem placówki NSZ w powiecie chełmskim.

W 1944 roku, obawiając się aresztowania przez NKWD, zbiegł z ludowego Wojska Polskiego i stworzył oddział partyzancki Armii Krajowej. W 1945 roku powrócił do NSZ, gdzie został dowódcą Akcji Specjalnej na powiat chełmski.

Zbrodnie

Pod jego dowództwem oddział NSZ był oskarżany o zbrodnie, w tym o zamordowanie pięciu żydowskich żołnierzy oraz o wymordowanie niemieckich żołnierzy, którzy przyłączyli się do jego oddziału. Dodatkowo, 6 czerwca 1945 roku jego jednostka była oskarżana o wymordowanie prawie 200 mieszkańców ukraińskiej wsi Wierzchowiny.

Śmierć

10 czerwca 1945 roku, podczas starcia z polsko-radziecką grupą pościgową, zginął w bitwie pod Hutą. Była to największa bitwa podziemia antykomunistycznego w Polsce. Jego pamięć upamiętnia tablica w kościele św. Eliasza w Lublinie.

Odznaczenia

  • Krzyż Narodowego Czynu Zbrojnego – 1992 (pośmiertnie)

„`