Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Mieczysław Gębarowicz

„`html

Reklama

Mieczysław Jan Gębarowicz

Data urodzenia: 17 grudnia 1893

Data śmierci: 2 września 1984

Reklama

Mieczysław Gębarowicz był polskim uczonym i humanistą, profesorem historii sztuki. Urodził się w Jarosławiu w rodzinie inżyniera Teofila Gębarowicza i Bronisławy ze Smolków. W jego rodzinie kultywowano patriotyzm, co miało wpływ na jego późniejsze działania.

Wykształcenie i kariera zawodowa

Gębarowicz ukończył C. K. Gimnazjum w Buczaczu w 1912 roku, a następnie studiował na Uniwersytecie Lwowskim, gdzie skupił się na historii powszechnej i historii sztuki. Jego studia zostały przerwane przez I wojnę światową, w czasie której służył w armii austro-węgierskiej. Po wojnie, od 1920 do 1922 roku, był asystentem w Katedrze Historii Polski na Uniwersytecie Jana Kazimierza, gdzie uzyskał tytuł doktora w 1921 roku.

W 1922 roku dołączył do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, a od 1923 roku był kustoszem Muzeum Lubomirskich. W 1928 roku obronił rozprawę habilitacyjną, uzyskując stopień docenta historii sztuki, a w 1936 roku tytuł profesora tytularnego. W latach 1923-1938 wykładał także historię sztuki na Politechnice Lwowskiej.

Okres II wojny światowej

Po wybuchu II wojny światowej, Gębarowicz stał się jednym z dyrektorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Po zajęciu Lwowa przez Niemców w 1941 roku, został mianowany dyrektorem Ossolineum. W tym czasie podejmował działania mające na celu ochronę zasobów bibliotecznych i muzealnych. W 1944 roku pomógł w ewakuacji cennych zbiorów do Krakowa, w tym rękopisów znanych polskich autorów.

Odznaczenia i dziedzictwo

  • Srebrny Krzyż Zasługi (25 maja 1928)
  • Medal Niepodległości

Gębarowicz był członkiem różnych organizacji naukowych i stowarzyszeń, a jego działalność naukowa miała ogromny wpływ na zachowanie polskiego dziedzictwa kulturowego. Zmarł w 1984 roku we Lwowie, gdzie również został pochowany.

Bibliografia

  • Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Czasopismo ZNiO, Zeszyt 4 (1994)
  • Mieczysław Gębarowicz, Autobiografia, „Znak”, 1982
  • Stanisław S. Nicieja, Papież Polonii lwowskiej, „Przegląd Humanistyczny”, 1987

„`

Reklama
Reklama