Dzisiaj jest 22 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Mictlantecuhtli

Mictlantecuhtli – Bóg Śmierci w Mitologii Azteckiej

Mictlantecuhtli, znany jako Pan krainy umarłych, to bóg śmierci, rozkładu i chorób w mitologii azteckiej. Wraz z małżonką Mictlancihuatli, rządził królestwem zmarłych zwanym Mictlan, które miało dziewięć poziomów. Po śmierci dusze ludzkie trafiały do jego królestwa na wieczny spoczynek. Jego odpowiednikiem w wierzeniach Majów był bóg Hunahau.

Wygląd i Symbolika

Mictlantecuhtli był przedstawiany jako ludzki szkielet trzymający czaszkę. Zazwyczaj miał wystające zęby oraz kamienny nóż zamiast nosa. Ozdabiano go papierowymi dekoracjami, sowimi piórami i bransoletkami z gałek ocznych. Wierzono, że jego symbolem są:

  • nietoperz
  • pająk
  • sowa

W niektórych wierzeniach utożsamiano go także ze Słońcem, które umierało po zmierzchu, a następnie odradzało się rano.

Mitologiczne Opowieści

Mitologia opowiada, że Mictlantecuhtli chciał przeszkodzić bogu Quetzalcoatlowi w stworzeniu ludzi po powstaniu Słońca Ruchu (Nahui Ollin). Quetzalcoatl zszedł do Mictlanu, aby znaleźć kości ludzi z poprzednich epok. Mictlantecuhtli zgodził się je wydać, ale jednocześnie zlecił swoim sługom wykopanie dołu, w który wpadł Quetzalcoatl, rozsypując kości. Dzięki swojemu nagualowi, Quetzalcoatl zdołał się wydostać i zebrać szczątki, które jednak były już mniej wartościowe. Wierzono, że to właśnie dlatego ludzie różnili się wzrostem.

Wydarzenia te zostały opisane w XVI-wiecznym dokumencie w języku nahuatl, znanym jako Annales de Cuauhtitlan lub Kodeks Chimalpopoca.

Podobieństwa w Mitologii Majów

Podobnie jak Quetzalcoatl, Mictlantecuhtli był postacią, którą można było przechytrzyć. U Majów Bohaterscy Bliźniacy, Ixbalanque i Hunahpu, także zdołali pokonać boga podziemi.

W Popkulturze

Mictlantecuhtli pojawia się również w literaturze, na przykład w powieści Grahama Mastertona pt. „Wyklęty”.