„`html
Michałów
Michałów to wieś położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie pińczowskim, będąca siedzibą gminy Michałów. Znajduje się nad rzeką Mierzawą w obrębie Płaskowyżu Jędrzejowskiego i Doliny Nidy.
Historia
Pierwszy kościół w Michałowie wybudował w 1375 roku Dobiesław, kasztelan krakowski. Wieś była już wtedy zamieszkana, a w 1410 roku odnotowano Mikołaja z Michałowa, dowódcę pod Grunwaldem. W XV wieku Michałów przeszedł w ręce Myszkowskich, a w 1579 roku wieś liczyła 25 kmieci i była ośrodkiem rzemieślniczym.
W XIX wieku Michałów stał się własnością Dembińskich, a dzięki Amelii Dembińskiej powstał nowy kościół. Po powstaniu listopadowym majątek został skonfiskowany, a w XX wieku Michałów przeszedł różne zmiany administracyjne, będąc siedzibą gromady w latach 1954-1972.
Atrakcje turystyczne i zabytki
- Stadnina Koni Michałów – renomowany ośrodek hodowli koni arabskich.
- Kościół pw. św. Wawrzyńca – murowany kościół z lat 1852-1853, wpisany do rejestru zabytków.
Ochotnicza Straż Pożarna
Od 1922 roku w Michałowie działa Ochotnicza Straż Pożarna, która w 1949 roku zyskała nową murowaną remizę. Jednostka dysponuje dwoma samochodami ratowniczo-gaśniczymi i obchodziła stulecie istnienia w 2022 roku.
Szkolnictwo
W Michałowie znajduje się Zespół Placówek Oświatowych oraz przedszkole.
Ludzie związani z Michałowem
- Ignacy Jaworowski – dyrektor Stadniny Koni w Michałowie (1924-2004).
- Jerzy Białobok – prezes stadniny koni w latach 1997–2016.
Inne informacje
Na cmentarzu w Michałowie spoczywa żołnierz Wojska Polskiego zamordowany przez hitlerowców w 1939 roku. W okolicy znajduje się także krzyż upamiętniający oficerów Wojska Polskiego pomordowanych w Katyniu.
„`