Michał Franciszek Schmidt
Michał Franciszek Schmidt (24 września 1836 – 15 marca 1893) był polskim prawnikiem oraz wiceprezydentem Krakowa.
Życiorys
Urodził się w Zagorzynie, w powiecie sądeckim. Uczęszczał do Gimnazjum Św. Anny w Krakowie, gdzie zdał maturę w 1856 roku. Następnie studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uzyskał doktorat w 1864 roku.
Po ukończeniu studiów pracował w różnych instytucjach, w tym w Prokuratorii Skarbu w Krakowie oraz Namiestnictwie we Lwowie. Od 1870 roku był starszym radcą w magistracie krakowskim. W czerwcu 1877 roku, na podstawie nominacji Rady Miejskiej, objął stanowisko II wiceprezydenta Krakowa, współpracując z prezydentami Mikołajem Zyblikiewiczem, Ferdynandem Weiglem oraz Feliksem Szlachtowskim. Jego zadania obejmowały sprawy ekonomiczne.
Schmidt angażował się również w działalność społeczną, m.in. w Arcybractwie Miłosierdzia, Banku Pobożnym i Krakowskim Towarzystwie Dobroczynności.
Publikacje
W 1864 roku opublikował broszurę zatytułowaną Zadania z wszystkich gałęzi prawa i umiejętności politycznych. W 1892 roku ukazał się jego odczyt na temat postępowania przed sądami rozjemczymi dla bractw górniczych. Schmidt był także członkiem Komisji Prawniczej Akademii Umiejętności w Krakowie.
Życie osobiste
Był żonaty z Antonią z Kalitowskich i miał syna Adama oraz trzy córki: Izabellę, Antoninę i Marię. Zmarł w Krakowie i został pochowany na cmentarzu Rakowickim.
Bibliografia
- Celina Bąk-Koczarska, Michał Schmidt, w: Polski Słownik Biograficzny, tom XXXV, 1994