Michał Jan Heydenreich
Michał Jan Heydenreich, znany również jako „Kruk”, urodził się 19 września 1831 roku w Warszawie i zmarł 9 kwietnia 1886 roku we Lwowie. Był generałem powstańczym w czasie powstania styczniowego oraz podpułkownikiem armii carskiej.
Wykształcenie i kariera wojskowa
Pochodził z rodziny o międzynarodowych korzeniach, ojciec był spolonizowanym Niemcem, a matka Francuzką. Ukończył Mikołajową Akademię Sztabu Generalnego w Sankt Petersburgu. W 1862 roku, jako podpułkownik, dołączył do sztabu 2 Dywizji Kawalerii w Kongresówce.
Był aktywnym członkiem Koła Oficerów Polskich, które zostało założone przez Zygmunta Sierakowskiego. Po wybuchu powstania styczniowego w 1863 roku, objął stanowisko naczelnika wojennego województw podlaskiego i lubelskiego, gdzie zjednoczył mniejsze oddziały powstańcze.
Bitwy i osiągnięcia
- W lipcu 1863 roku odniósł zwycięstwo w drugiej bitwie pod Chruśliną.
- 8 sierpnia rozbił rosyjski konwój pocztowy w bitwie pod Żyrzynem, zdobywając 200 000 rubli, co było największym sukcesem Polaków w tym powstaniu.
- 22 sierpnia 1863 roku został mianowany generałem przez Rząd Narodowy.
Mimo wcześniejszych sukcesów, 24 sierpnia poniósł klęskę w bitwie pod Fajsławicami. Po serii porażek wycofał się do Galicji, gdzie planował nowe operacje, jednak z powodu rozproszenia sił zaniechał dalszych działań. Klęska w bitwie pod Kockiem 25 grudnia 1863 roku zakończyła jego działalność wojskową w powstaniu.
Życie po powstaniu
Po upadku powstania Heydenreich wyjechał do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii. Brał udział w wojnie francusko-pruskiej w latach 1870-1871. W 1872 roku został zainicjowany w paryskiej loży masońskiej. Ostatecznie osiedlił się we Lwowie, gdzie prowadził warsztat rzemieślniczy.
Heydenreich zmarł 9 kwietnia 1886 roku we Lwowie i został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim. Postanowieniem prezydenta RP Ignacego Mościckiego, zmarli powstańcy styczniowi zostali 21 stycznia 1933 roku odznaczeni Krzyżem Niepodległości z Mieczami.