Dzisiaj jest 13 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Michał Heydenreich

Chcę dodać własny artykuł

Michał Jan Heydenreich

Michał Jan Heydenreich, znany również jako „Kruk”, urodził się 19 września 1831 roku w Warszawie i zmarł 9 kwietnia 1886 roku we Lwowie. Był generałem powstańczym w czasie powstania styczniowego oraz podpułkownikiem armii carskiej.

Wykształcenie i kariera wojskowa

Pochodził z rodziny o międzynarodowych korzeniach, ojciec był spolonizowanym Niemcem, a matka Francuzką. Ukończył Mikołajową Akademię Sztabu Generalnego w Sankt Petersburgu. W 1862 roku, jako podpułkownik, dołączył do sztabu 2 Dywizji Kawalerii w Kongresówce.

Był aktywnym członkiem Koła Oficerów Polskich, które zostało założone przez Zygmunta Sierakowskiego. Po wybuchu powstania styczniowego w 1863 roku, objął stanowisko naczelnika wojennego województw podlaskiego i lubelskiego, gdzie zjednoczył mniejsze oddziały powstańcze.

Bitwy i osiągnięcia

  • W lipcu 1863 roku odniósł zwycięstwo w drugiej bitwie pod Chruśliną.
  • 8 sierpnia rozbił rosyjski konwój pocztowy w bitwie pod Żyrzynem, zdobywając 200 000 rubli, co było największym sukcesem Polaków w tym powstaniu.
  • 22 sierpnia 1863 roku został mianowany generałem przez Rząd Narodowy.

Mimo wcześniejszych sukcesów, 24 sierpnia poniósł klęskę w bitwie pod Fajsławicami. Po serii porażek wycofał się do Galicji, gdzie planował nowe operacje, jednak z powodu rozproszenia sił zaniechał dalszych działań. Klęska w bitwie pod Kockiem 25 grudnia 1863 roku zakończyła jego działalność wojskową w powstaniu.

Życie po powstaniu

Po upadku powstania Heydenreich wyjechał do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii. Brał udział w wojnie francusko-pruskiej w latach 1870-1871. W 1872 roku został zainicjowany w paryskiej loży masońskiej. Ostatecznie osiedlił się we Lwowie, gdzie prowadził warsztat rzemieślniczy.

Heydenreich zmarł 9 kwietnia 1886 roku we Lwowie i został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim. Postanowieniem prezydenta RP Ignacego Mościckiego, zmarli powstańcy styczniowi zostali 21 stycznia 1933 roku odznaczeni Krzyżem Niepodległości z Mieczami.