Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Michał Falzmann

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Michał Tadeusz Falzmann

Michał Tadeusz Falzmann (ur. 28 października 1953 w Jeleniej Górze, zm. 18 lipca 1991 w Warszawie) był polskim urzędnikiem państwowym oraz inspektorem Najwyższej Izby Kontroli, który ujawnił poważne nieprawidłowości w Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego (FOZZ). Jego działania przyczyniły się do wybuchu afery FOZZ.

Działalność zawodowa

Falzmann pracował w przedsiębiorstwie Agrotechnika, jednak zrezygnował z pracy, nie przyjmując należnego wynagrodzenia. Następnie pełnił funkcję dyrektora w zakładzie Polon, zajmującym się produkcją urządzeń do pomiaru radioaktywności.

Kontrola FOZZ

Jako kontroler Izby Skarbowej w Warszawie, Falzmann odkrył znaczące nadużycia w FOZZ. Po opublikowaniu swoich odkryć w prasie, dołączył do zespołu kontrolerów NIK. 16 lipca 1991 wystąpił z wnioskiem do NBP o udostępnienie informacji dotyczących FOZZ. Dwa dni później, w wyniku zawału serca, zmarł w wieku 37 lat.

Wkrótce po jego śmierci, tragicznie zginęli jego bezpośredni przełożeni, co miało miejsce w wypadku samochodowym. Pochowano go na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Upamiętnienie

Falzmann został uwieczniony w filmie dokumentalnym Jerzego Zalewskiego pt. Oszołom, wyemitowanym w 1995 roku. Pośmiertnie odznaczono go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za działania na rzecz praworządności. Jego imieniem nazwano również ulicę na wrocławskim osiedlu Poświętne.

Życie prywatne

Był mężem Izabeli Brodackiej-Falzmann, tłumaczki i publicystki, oraz ojcem pięciorga dzieci: Joanny, Zuzanny, Patryka, Anny i Marii.

„`