Michaił Kałasznikow
Michaił Timofiejewicz Kałasznikow (1919-2013) był radzieckim i rosyjskim wojskowym oraz konstruktor broni. Urodził się 10 listopada 1919 roku w Kurji, a zmarł 23 grudnia 2013 roku w Iżewsku. Pełnił funkcję generała-porucznika oraz doktora nauk technicznych. Kałasznikow był członkiem Komitetu Centralnego KPZR oraz deputowanym do Rady Najwyższej ZSRR.
Życiorys
Kałasznikow rozpoczął pracę na kolei po ukończeniu szkoły w 1936 roku. W 1938 roku został powołany do Armii Czerwonej, gdzie służył jako mechanik-kierowca czołgu. W trakcie II wojny światowej, jako dowódca czołgu, został odznaczony Orderem Czerwonej Gwiazdy. Po odniesieniu ran zainteresował się projektowaniem broni.
Największym osiągnięciem Kałasznikowa stał się karabinek automatyczny AK, wprowadzony do uzbrojenia w 1949 roku. Broń ta stała się podstawowym uzbrojeniem Armii Radzieckiej oraz wielu krajów Układu Warszawskiego. W późniejszych latach, Kałasznikow wprowadził modyfikacje, tworząc AKM w 1958 roku oraz AK-74 w latach 70., który jest nadal używany przez Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej.
Kałasznikow opracował także inne rodzaje broni, w tym karabiny maszynowe RPK i PK, które były wykorzystywane w Armii Radzieckiej i innych krajach.
Odznaczenia
Kałasznikow został uhonorowany licznymi odznaczeniami, w tym:
- Medal „Złota Gwiazda” Bohatera Federacji Rosyjskiej (2009)
- Medal „Sierp i Młot” Bohatera Pracy Socjalistycznej (dwukrotnie)
- Order św. Andrzeja Apostoła Pierwszego Powołania (1998)
- Order „Za zasługi dla Ojczyzny” II klasy (1994)
- Order Rewolucji Październikowej (1974)
- Medal Żukowa
Kontrowersje
Niektórzy krytycy podważają autorstwo Kałasznikowa w kontekście karabinka AK, sugerując, że mógł się inspirować pracami niemieckiego konstruktora Hugona Schmeissera. Inne teorie wskazują na rzekome podobieństwo AK do niemieckiego karabinka StG44. Kałasznikow jednak zawsze zaprzeczał tym oskarżeniom.
Pochówek
Po śmierci, Kałasznikow został pochowany na Federalnym Cmentarzu Wojskowym w Mitiszczach, co było wynikiem sugestii władz. Obrzęd pogrzebowy odbył się 27 grudnia 2013 roku.
Podsumowanie
Michaił Kałasznikow był wybitnym konstruktorem, którego prace miały znaczący wpływ na rozwój broni strzeleckiej w XX wieku. Jego dziedzictwo żyje w szerokim zastosowaniu karabinka AK na całym świecie.