Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Mewa siwa

Mewa Siwa (Larus canus)

Mewa siwa, znana również jako mewa pospolita, to duży ptak wodny z rodziny mewowatych (Laridae), występujący głównie w Eurazji. W polskiej literaturze ornitologicznej preferowana jest nazwa „mewa siwa”, aby uniknąć mylących skojarzeń z jej pozycją w faunie.

Reklama

Podgatunki i Zasięg Występowania

Mewa siwa jest przeważnie ptakiem wędrownym, choć niektóre populacje są częściowo koczownicze. Występuje głównie w północnej Eurazji, z następującymi podgatunkami:

  • Larus canus canus – gniazduje w Islandii, Wyspach Brytyjskich, Półwyspie Skandynawskim, zimuje głównie w Europie nad Morzem Północnym i Śródziemnym oraz w Afryce Północnej.
  • Larus canus heinei – od półwyspu Kanin do Leny, zimuje głównie w Europie Południowo-Wschodniej oraz w Chinach i Japonii.
  • Larus canus camtschatschensis – gniazduje w północno-wschodniej Syberii, zimuje w Japonii i wschodnich Chinach.

Mewa siwa gniazduje w Polsce nielicznie, głównie w dolinach rzek, a największe skupiska znajdują się na wyspach Wisły. Populacja zimująca na wybrzeżu Bałtyku jest liczniejsza.

Reklama

Charakterystyka

Wygląd: Mewa siwa ma wyraźny dymorfizm wiekowy. Dorosłe ptaki mają białe upierzenie z bladopopielatym grzbietem. Młode osobniki są białe w brązowe plamki. Ubarwienie zmienia się w ciągu pierwszych trzech lat życia.

Wymiary: Długość ciała wynosi 40–46 cm, rozpiętość skrzydeł 110–125 cm, masa ciała 290–586 g.

Głos: Wydają przenikliwe krzyki, które można usłyszeć z daleka.

Biotop

Mewa siwa preferuje brzegi mórz, rzek, jezior oraz piaszczyste plaże. Czasami spotykana w miastach, unika gęstej roślinności. W zimie może przemieszczać się w głąb lądu.

Okres Lęgowy

Mewy przylatują na lęgowiska w marcu lub kwietniu. Gniazda budują samice, składając 1–3 jaj w oliwkowobrązowym kolorze. Wysiadywaniem zajmują się oboje rodziców przez 23–26 dni.

Pożywienie

Mewa siwa żywi się głównie bezkręgowcami, rybami, małymi płazami oraz odpadkami ludzkimi. Wykazuje różnorodność w sposobach pozyskiwania pokarmu, w tym polowanie z powietrza.

Status i Ochrona

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody klasyfikuje mewę siwą jako gatunek najmniejszej troski. W Polsce jest objęta ścisłą ochroną, a szacowana liczebność populacji lęgowej w latach 2013–2018 wynosiła 600–1000 par, co stanowi znaczny spadek w porównaniu do lat 80. i 90. XX wieku. Główne zagrożenia to drapieżnictwo i zmiany w środowisku lęgowym.

Reklama
Reklama