Mesenia
Mesenia (gr. Μεσσηνία – Messinia) to historyczna kraina w starożytnej Grecji, zlokalizowana w południowo-zachodniej części Półwyspu Peloponeskiego. Słynie z żyznej ziemi oraz oliwek Kalamatas, uznawanych za najwyższej jakości.
Geografia i administracja
Do końca 2010 roku Mesenia była prefekturą w Republice Greckiej, ze stolicą w Kalamacie. Graniczyła z prefekturami Lakonii, Arkadii oraz Elidy. Powierzchnia regionu wynosiła 2991 km², a według danych z 2005 roku zamieszkiwało go około 180,2 tys. ludzi.
Historia
Starożytność
W okresie mykeńskim w Mesenii znajdował się ważny ośrodek cywilizacji – Pylos, siedziba Nestora według Homera. W VII wieku p.n.e. Mesenia została podbita przez Spartę, a jej niepodległość przywrócił w 369 p.n.e. Epaminondas, dążąc do osłabienia Sparty. Ostatecznie region utracił niepodległość w 146 p.n.e. na rzecz Republiki Rzymskiej.
II wojna światowa
W dniach 13-16 września 1944 roku w Mesenii miała miejsce krwawa bitwa w Meligalas, pomiędzy lewicowymi partyzantami ELAS a lokalnym garnizonem Batalionów Bezpieczeństwa. Po zwycięstwie nad Niemcami, doszło do masowych egzekucji, co przez następne pół wieku dzieliło greckie społeczeństwo.
Turystyka
Mesenia oferuje wiele atrakcji turystycznych, w tym ruiny starożytnego miasta Messini, które posiada dobrze zachowane fragmenty fortyfikacji. Częściowo zrekonstruowana brama z okresu rzymskiego jest dostępna dla turystów, w tym dużych autobusów. W pobliskim muzeum archeologicznym znajdują się makiety oraz kolekcje rzeźb i ceramiki z okresu klasycznego i rzymskiego.