Medziugorie
Medziugorie to miejscowość w Bośni i Hercegowinie, w kantonie hercegowińsko-neretwiańskim, oddalona o 25 km na południowy zachód od Mostaru. W 2013 roku liczyła 2265 mieszkańców, głównie Chorwatów. Miejscowość jest znana z rzekomych objawień maryjnych, które rozpoczęły się w 1981 roku i są nadal badane przez Kościół katolicki. W 2019 roku papież Franciszek zezwolił na organizowanie oficjalnych pielgrzymek do Medziugoria na podstawie raportu arcybiskupa Henryka Hosera.
Nazwa
Nazwa „Medziugorie” w lokalnym języku oznacza „między górami”. W polskim używa się urzędowego egzonymu „Medziugorie”. Nazwa odnosi się do położenia miejscowości pomiędzy górami Križevac i Crnica.
Historia parafii Medziugorie
Kościelna administracja w regionie sięga średniowiecza, ale parafię Medziugorie założono dopiero w 1892 roku, z patronem świętym Jakubem. Pierwszy kościół, ukończony w 1897 roku, musiał być zastąpiony nowym, którego budowa trwała od 1934 do 1968 roku. Nowa świątynia została konsekrowana w 1969 roku. Po 1981 roku, w wyniku objawień, Medziugorie przekształciło się w ważne miejsce kultu religijnego, przyciągając pielgrzymów i turystów.
Objawienia
Objawienia Matki Bożej w Medziugorju rozpoczęły się 24 czerwca 1981 roku, kiedy to szóstka „widzących” zaczęła doświadczać wizji. Wzywała do modlitwy, nawrócenia oraz pogłębienia życia sakramentalnego. Kościół katolicki wstrzymuje się z ostatecznym osądem tych wydarzeń, prowadząc badania nad objawieniami. Papież Franciszek, na podstawie raportu arcybiskupa Hosera, wydał zgodę na oficjalne pielgrzymki do Medziugoria, mimo wątpliwości co do autentyczności objawień.
Bibliografia
- ks. Maciej Arkuszyński, Wzór życia chrześcijańskiego w objawieniach z Medziugoria (1981–2008), Warszawa 2008.
- Orędzia Matki Bożej z Medziugorja, zebr. i oprac. Jerzy Gwiazda, Warszawa 2012.
- Pietro Zorza, Drogie dzieci, dziękuję wam, że odpowiedzieliście na moje wezwanie, Kraków 2006.
- Svetozar Kraljević The Apparitions of Our Lady of Medjugorje, Medugorje 2007.