Medal „Za udział w wojnie obronnej 1939”
Medal „Za udział w wojnie obronnej 1939” to polskie odznaczenie państwowe, ustanowione 3 lipca 1981 roku, mające na celu uhonorowanie osób, które brały udział w wojnie obronnej przeciwko niemieckiemu najeźdźcy od 1 września do 6 października 1939 roku. Był to pierwszy medal z wizerunkiem ukoronowanego orła wojskowego w okresie PRL.
Zasady nadawania
Medal był nadawany jednorazowo i dotyczył następujących grup:
- żołnierzy regularnych jednostek Wojska Polskiego oraz formacji pomocniczych
- członków nieregularnych oddziałów ochotniczych i grup obronnych
- członków organizacji młodzieżowych i drużyn harcerskich
- pracowników służb publicznych oraz innych osób, które brały czynny udział w obronie
Medal mogli otrzymać obywatele polscy oraz osoby, które miały inne obywatelstwo w chwili nadania, a także cudzoziemcy, którzy istotnie przyczynili się do walki. Można go było nadawać pośmiertnie, przede wszystkim z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz Dnia Zwycięstwa.
Procedura nadawania
Medal nadawano na wniosek:
- Ministra Obrony Narodowej dla osób w czynnej służbie wojskowej
- Ministra Spraw Zagranicznych dla Polaków za granicą
- Ministra do Spraw Kombatantów oraz organów administracji wojewódzkiej
- Związku Bojowników o Wolność i Demokrację dla swoich członków
Pierwsze nadania miały miejsce 31 sierpnia 1981 roku. Ustawa z 16 października 1992 roku zakończyła nadawanie medalu 8 maja 1995 roku, z przedłużeniem do 8 maja 1999 roku.
Wygląd
Medal zaprojektowany przez Edwarda Gorola ma średnicę 40 mm, wykonany jest z posrebrzanego stopu. Awers przedstawia orła z 1939 roku oraz datę „1939”, a rewers ma napis „ZA UDZIAŁ W WOJNIE OBRONNEJ – OJCZYZNA” z dwoma skrzyżowanymi mieczami. Wstążka jest szara z białym i amarantowym pasem na środku. Medal noszono po lewej stronie piersi, obok Medalu „Za waszą wolność i naszą”.
Odznaczeni
Medal przyznawany był osobom z różnych formacji, które uczestniczyły w wojnie obronnej, w tym zarówno żołnierzom, jak i cywilom.
Przypisy
Kategoria: Odznaczenia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, Polskie odznaczenia wojskowe.