Medal „Pro Memoria”
Medal „Pro Memoria” to polskie odznaczenie cywilne, ustanowione 25 stycznia 2005 roku przez Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Odznaczenie to przyznawano osobom fizycznym oraz prawnym, które szczególnie przyczyniły się do utrwalania pamięci o ludziach walczących o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.
Historia i zastąpienie
Medal był przyznawany do końca grudnia 2011 roku, kiedy to został zastąpiony przez Medal „Pro Patria”.
Opis odznaki
Odznaka ma formę krążka, którego awers przedstawia orła z drzewca sztandaru wojskowego na tle rozdartych krat, siedzącego na skrzyżowanej szabli i drucie kolczastym. Na rewersie umieszczony jest napis: „URZĄD DO SPRAW KOMBATANTÓW I OSÓB REPRESJONOWANYCH” oraz „PRO MEMORIA”, otoczony gałązkami dębu i wawrzynu, a także datą „8 MAJA 2005” (60. rocznica zakończenia II wojny światowej). Projekt odznaki stworzyli artyści Roussane i Andrzej Nowakowski.
Medal zawieszony jest na wstążce w kolorach granatowym, amarantowym i czarnym, które nawiązują do wstążek Orderu Virtuti Militari, Krzyża Walecznych oraz Krzyża Zasługi z Mieczami. Medal nosi się po lewej stronie piersi, w kolejności po odznaczeniach państwowych i Medalu Pro Patria.
Odznaczeni
Lista odznaczonych medalem „Pro Memoria” obejmuje wiele osób, które przyczyniły się do upamiętnienia wydarzeń II wojny światowej.
Podsumowanie
Medal „Pro Memoria” stanowi ważny element polskiego systemu odznaczeń, honorując zasługi w zakresie utrwalania pamięci historycznej związanej z II wojną światową.