Medal 40-lecia Polski Ludowej
Medal 40-lecia Polski Ludowej to polskie odznaczenie cywilne, ustanowione ustawą z dnia 26 kwietnia 1984 roku, z okazji czterdziestej rocznicy powstania Polski Ludowej. Jego celem było uznanie dla wysiłku ludzi pracy w budowie i umacnianiu socjalistycznego państwa oraz rozwoju kultury narodowej.
Zasady nadawania
Medal przyznawany był za całokształt zasług w długoletniej pracy zawodowej oraz działalności społeczno-politycznej. Otrzymywali go obywatele o wysokim autorytecie w swoich środowiskach, którzy przyczynili się do budowy socjalistycznej państwowości w latach 1944-1984.
- Medal nadawany był przez Radę Państwa na wniosek różnych instytucji, takich jak ministrowie, wojewodowie oraz organizacje polityczne.
- Okres nadawania medalu trwał od 22 lipca 1984 roku do 22 lipca 1985 roku.
Opis odznaki
Odznaka medalu ma formę srebrzonego krążka o średnicy 32 mm. Na awersie znajduje się wizerunek orła oraz daty 1944 i 1984, a także rzymska cyfra XL i napis PRL. Elementy te są połączone stylizowanymi kłosami zboża i kołami zębatymi.
Rewers medalu przedstawia kontur granic Polski, z napisem “WALKA / PRACA / SOCJALIZM” oraz gałązką oliwną. Medal zawieszony jest na wstążce szerokości 32 mm, składającej się z białych, czerwonych i złotych pasków. Baretka medalu zdobiona jest metalową lub wyhaftowaną nakładką z rzymską cyfrą XL.
Projektantem medalu jest Edward Gorol, a odznaczenie noszono na lewej stronie piersi.
Statystyki
Łącznie przyznano 1 217 940 Medali 40-lecia PRL.