Dzisiaj jest 24 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Mccheta

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Mccheta

Mccheta to miasto we wschodniej Gruzji, położone przy ujściu rzeki Aragwy do Kury, około 16 km od Tbilisi. Jest stolicą regionu Mccheta-Mtianetia i ma prawa miejskie od 1956 roku. W 2014 roku liczba ludności wynosiła 7940 osób.

Geografia

Miasto leży w strategicznej lokalizacji na szlakach handlowych, co przyczyniło się do jego rozwoju. Mccheta znajduje się na wysokości 460 m n.p.m.

Klimat

Mccheta charakteryzuje się ciepłym, umiarkowanym klimatem (klimat Cfa według Köppena-Geigera). Średnia roczna temperatura wynosi 12,6 °C, a roczne opady deszczu to około 557 mm. Największe opady występują w maju (85 mm), podczas gdy styczeń jest najsuchszym miesiącem (25 mm).

Historia

Mccheta jest jednym z najstarszych miast Gruzji. Osady ludzkie istniały tu już w epoce brązu (3000–2000 p.n.e.). W IV wieku n.e. miasto stało się centrum chrześcijaństwa, gdy proklamowano religię chrześcijańską jako religię państwową w 337 roku. Do IX wieku Mccheta pełniła rolę stolicy Gruzji, a później pozostała miejscem koronacji władców.

Zabytki

  • Sweti Cchoweli – katedra z XI wieku, miejsce koronacji i pochówku władców Gruzji.
  • Monastyr Dżwari – z VI wieku, ważny obiekt kultu.
  • Klasztor Samtawro – z cerkwiami św. Nino i Przemienienia Pańskiego.
  • Ruiny akropolu Armazisciche – kompleks z pozostałościami cytadeli i pałacu.
  • Ruiny pałacu królów iberyjskich – z I-III wieku n.e.

W 1994 roku Mccheta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w 2009 roku umieszczona na Liście Dziedzictwa Zagrożonego z powodu zniszczeń.

Literatura

  • Szałwa Amiranaszwili: Sztuka gruzińska, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1973
  • David Marshall Lang, Dawna Gruzja, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1972

Linki zewnętrzne

Oficjalna strona Mcchety

„`